Buďte v obraze: Vojenský převrat v Myanmaru
Ve zkratce
Demokratický stát není samozřejmostí. Zatímco my si zde žijeme už třicet let v demokracii, jiní lidé musí za svobodu tvrdě bojovat. Barma prožívá obtížné chvíle po únorovém vojenském převratu. Kvůli touze po moci umírají lidé, a to včetně dětí.
Myanmar se nachází na jihovýchodním pobřeží Asie. Od února 2021 zde probíhá vojenský převrat.
Přehled hlavních událostí
Dne 1. února 2021 byla premiérka Su Ťij, předsedkyně strany Národní liga pro demokracii (dále pouze NLD), společně s prezidentem Win Miyn a dalšími politiky zadržena. V ulicích hlavního města Neipyijta i v největším městě Rangúnu jsou vojáci. Televizní stanice Myawaddy TV informovala o převzetí moci armádou.
Su Ťijino prohlášení zveřejněné její stranou NLD, která vyhrála v roce 2015 první svobodné volby, vyzývá obyvatele k protestům proti vojenskému převratu. Její výzvy byly vyslyšeny. Od 4. února zde probíhají pravidelně protesty, v Rangúnu na jeden dorazilo přes 20 000 lidí.
Armáda po velkých městech rozmístila obrněná vozidla s cílem utišit nepokoje v zemi. Bezpečnostní složky demonstranty zatýkají po stovkách a manifestace rozhánějí vodními děly, slzným plynem i střelbou.
7. března proběhla demonstrace ve městě Mandalaji, kam dorazily desítky tisíc lidí. Mimo jiné zde byl uspořádán tichý dvouminutový protest na uctění památky všech obětí, které si tyto protesty vyžádaly.
Země zmítající se ve zmatku
Mynmaru hrozí občanská válka, avšak občané jsou přesvědčeni, že už v ní dávno jsou. Toto totiž není poprvé, co dochází k prolití krve. V roce 1988 zde došlo k protestům a zabíjení občanů mezi sebou. Podle Igora Blaževiče, který několik let v Barmě žil, je jediným východiskem po nepodařeném puči „obrovské krveprolití“.
Krvavý puč
Od začátku převratu vojenská junta přitvrdila. Během protestů barmská armáda neváhá sáhnout po zbrani. Situace došla až tak daleko, že ozbrojení vojáci stojí v oknech domů a střílí po náhodných lidech, co vyšli ven. To je také důvodem nemalého počtu úmrtí malých dětí.
Konec nepokojů je zatím v nedohlednu. Další osud barmského lidu pak závisí hlavně na vývoji uvnitř armády samotné. Někteří vojáci podávají výpovědi, což naznačuje nespokojenost v jejich řadách, která skutečně roste. Zatím to však nevypadá, že by měl nastat hlubší rozkol armády.
Jste dobrý