Windows 11: nejpoužívanější operační systém v novém kabátě
Ve zkratce
Windows je nejpoužívanější operační systém na světě, a proto je představení nové verze bezpochyby velkou změnou pro spoustu uživatelů. Všechny zásadní novinky i to, jak si můžete nový systém naistalovat, jsme pro vás shrnuli v našem článku.
Po šesti letech strávených s povedeným systémem Windows 10 se nám Microsoft rozhodl oznámit příchod nového operační systému s názvem Windows 11. Veškeré důležité věci byly řečeny na konferenci, která proběhla 24. 6. 2021.
Na konferenci nám bylo mimo toho, kdy budeme moci Windows 11 začít instalovat do svých zařízení (5. 10. 2021), představeno také vše důležité ohledně nových funkcí a vylepšení. Zásadní změnou je určitě nový design. Mezi základní prvky nového vzhledu patří zaoblené rohy, průhlednost prostředí, přesunutí hlavního panelu z rohu na střed a nový font písma. Přepracování se dočkalo i nastavení, které je nyní přehlednější.
Novou funkcí je lepší práce s více monitory a lepší multitasking v podobě širší palety rozložení oken. Mezi další zajímavé funkce patří auto – HDR nebo nové direct storage, jež umožní rychlejší načítání her, obzvláště těch s velkým světem. Jednou z nejočekávanějších funkcí byla podpora Android aplikací díky spolupráci s Amazonem, na tu si však dle slov Microsoftu počkáme minimálně do příštího roku.
Na co si dát pozor před instalací
Pokud vás zaujaly víše zmiňované věci a chtěli byste si Windows naistalovat na svůj počítač, je tu pár věcí, na které byste si měli dát pozor. Pojďme se na ně podívat.
U nového systému došlo ke zvýšení hardwarových požadavků, což by pro některé uživatele mohl být problém. Pokud chcete zjistit, zda je vaše zařízení připravené, stačí si stáhnout aplikaci PC Health Check z oficiálních stránek Microsoftu. Problémem by mohly být hlavně tyto kritéria: starší procesor, nejstarší podporované procesory jsou z 8. generace Intelu a 2. generace AMD, nebo vypnutý TPM modul či secure boot. Obě zmíněné funkce patří do základní výbavy většiny moderních PC, ale jsou z výroby vypnuté, a proto je potřeba vše zapnout v systému BIOS. Nejedná se o žádný komplikovaný úkon, který by běžný uživatel nezvládnul. Na toto téma je navíc natočena spousta návodů na YouTube. Pokud by váš počítač neměl dostatečnou hardawarovou výbavu, pořád je šance nový systém získat. Může se však jednat o neoficiální cestu, kterou uživatel provádí na vlastní nebezpečí.
Otázkou na konec je, zda se vyplatí přejít z Windows 10 na novou verzi. Dle mého názoru rozhodně není kam spěchat. Nový systém má stále několik nedostatků, například zhoršení výkonu na AMD procesorech. Upgrade je navíc zdarma, takže nemůžete promeškat třeba nějakou slevovou akci. Počkal bych tedy až do té doby, než dojde ke stabilizování systému, a poté bych upgrade rozhodně doporučil, zejména proto, že u starých systémů brzy končí podpora a pak na nich z bezpečnostní důvodů nemusí vše správně fungovat.