5 tipů, jak zlepšit svůj spánek
Ve zkratce
Kdo by neměl rád spánek. Ostatně – spaním strávíme zhruba třetinu svého života. A to už je pěkně dlouhá doba! Pojďme si představit 5 tipů, které nám mohou pomoci zkvalitnit naše spaní.
Kvalitní spánek je velmi důležitý. Jeho nedostatek nám může způsobit stres a špatnou náladu, nesoustředěnost, dokonce i oslabit náš imunitní systém nebo způsobit další zdravotní potíže. A to, co děláme před usínáním i během dne, výrazně ovlivňuje náš spánek. Proto vám přinášíme pár tipů, co dělat a nedělat, abyste se lépe vyspali.
1. Optimální teplota a větrání ložnice
Místnost, ve které spíme, by měla mít optimální teplotu, a to 16–20 °C. Není dobré spát v přetopené místnosti – můžete se totiž v průběhu noci budit žízní, ani v příliš chladné místnosti – to zase riskujete nachlazení. Zároveň, když předtím, než půjdete spát, vyvětráte ve své ložnici, odstraníte vlhkost z pokoje a samozřejmě dostanete do místnosti čerstvý vzduch. A potom se vám bude v noci lépe dýchat.
2. Vyvarujte se modrému světlu
Myslím, že každý z nás už někdy slyšel, že nemáme před usínáním koukat do našich telefonů. A ne nadarmo! Protože modré světlo, které produkují právě telefony, počítače nebo tablety, lidské tělo vnímá jako modrou oblohu. Takže se v těle tvoří méně melatoninu, což je hormon, který nám napomáhá usnout. A jelikož naše „biologické hodiny“ reagují na střídání světla a tmy, jsou kvůli tomuto modrému světlu rozházené a my hůře spíme.
3. Spánková rutina
Vytvořte si tak zvanou spánkovou rutinu. Každý den choďte spát a vstávejte přibližně ve stejnou dobu. I o víkendech. Můžete si také vytvořit nějaké rituály, které budete dělat vždy předtím, než půjdete spát. Třeba si dát každý večer teplou sprchu.
4. Fyzická aktivita
Nejlepším způsobem, jak rychle a tvrdě usnout, je pohyb. Ať už je to jakýkoliv sport nebo třeba práce na zahradě. Ale sportujte jenom ve dne. Večer se vyhněte náročným fyzickým aktivitám, protože to by mohlo zhoršit kvalitu vašeho spánku. Asi tak tři hodiny před spánkem byste měli být v klidu.
5. Usínejte s čistou hlavou a v klidu
Snažte se těsně před spaním nemyslet na stresové situace. Jinak nad těmito myšlenkami pravděpodobně budete přemýšlet dlouho do noci a neusnete. Někomu může pomoct myslet na něco, na co se druhý den může těšit, nebo i meditace či psaní do deníku. Zároveň byste měli usínat v klidu. To znamená, že by v ložnici neměly být žádné hlasité zvuky, třeba z televize, ani moc světla.
A co děláte vy, abyste se lépe vyspali? Máte nějaké osvědčené zvyky, které vám pomáhají usnout?
Velmi podnětný článek. Mně pomáhá chodit spát brzy, nejlépe kolem desáté hodiny. No a ten mazlík na fotografii by mi jistě taky pomohl ke kvalitnějšímu spánku.