ČR a svět Dorota Adamová Volný čas Všehochuť

Jsou sociální sítě špatné?

Ve zkratce

Sociální sítě – skvělý prostředek, jak komunikovat se světem, nebo zlo? Berou nám více, než dávají? A bylo by lepší je vůbec nepoužívat?

Jaké sociální sítě používáte vy? (foto: Pixabay.com)

Sociální sítě – každý z nás je používá a tráví na nich čas. Jsou skvělým prostředkem, jak zůstat ve spojení s celým světem. Ale jsou opravdu tak úžasné?

Samozřejmě, že mají mnoho výhod. Ať už je to třeba komunikace a propojení s našimi přáteli. Nebo seznámení se s lidmi, kteří s námi mají něco společného. Můžeme sdílet a sledovat obsah, který nás baví a zajímá. Sociální sítě jsou skvělým způsobem, jak se rychle dozvědět nové informace ze světa.

Bohužel existuje i mnoho jejich nevýhod.

Porovnávání se

Prvním problémem je porovnávání se. V dnešní době je mnohem rozsáhlejší než dříve, protože předtím se lidé porovnávali hlavně se svým blízkým okolím. Dnes mladí lidé na sociálních sítích vidí i to, jak žije někdo na druhé straně světa, a porovnávají se tak s mnohem větším množstvím lidí. Ale ne vždy lidé na internetu prezentují svůj reálný život. Sdílí jen to nejlepší a fotky si mnoho z nich upravuje tak, aby vypadaly perfektně.

foto: Pixabay.com

Deprese

A to, že vidíme „dokonalé“ životy všech ostatních, může snižovat naši sebedůvěru a sebevědomí. Máme pocit, že náš život není dostatečně dobrý, my nejsme dostatečně zajímaví, že nemáme dostatek lajků, komentářů nebo sledujících. A snížené sebevědomí zase souvisí se zvyšujícím se rizikem deprese. Protože čím více chodíme na sociální sítě, tím méně jsme spokojení, a tím pádem více a více chodíme na sociální sítě, abychom určité spokojenosti dosáhli. Depresi může způsobit i kyberšikana, která je bohužel vcelku rozšířená. Jsou známy i případy, kdy kyberšikana vedla k sebevraždě.

Závislost

Samozřejmě je tu i nebezpečí, že si člověk na sociálních sítích vytvoří závislost – s tím souvisí výše zmíněné důvody. Jádrem pro ni je právě porovnávání. Zajímavostí je, že sociální sítě na náš mozek mají podobné účinky jako drogy. Lidé, kteří se závislými stanou, se odříznou od společnosti a na sociálních sítích tráví veškerý svůj volný čas.

Závěrem bych chtěla říct, že účelem tohoto článku nebylo navádět, abyste sociální sítě přestali používat. Myslím si, že jsou skvělé a měli bychom využívat jejich výhod, ale nesmíme se jimi nechat pohltit.

Podělte se s námi o svůj názor na sociální sítě!

2 thoughts on “Jsou sociální sítě špatné?
  1. Myslím, že sociální sítě jsou fajn, ale člověk je nesmí brát moc vážně. Životy, které zobrazují, mnohdy nejsou reálné. Na sociálních sítích mě baví ta pestrost, ráda se dívám na fotky a někdy mě díky nim i napadne něco použitelného pro můj vlastní život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *