Nezařazené

Nejznámější vánoční zvyky

Ve zkratce

Každá rodina má během vánočních svátků různé tradice a zvyklosti. Ty nejznámější ale dodržuje mnoho lidí napříč naší zemí. Pojďme si je společně připomenout.

Následující výčet obsahuje ty nejznámější vánoční zvyky, které se dodržují v mnoha rodinách napříč celou Českou republikou. Dodržujete některé z nich? Budeme rádi, když se o vaše zkušenosti podělíte v komentářích!

JMELÍ

Jmelí se zavěšuje třeba nad dveře. Políbení pod ním zajistí dostatek lásky po celý příští rok. Ale pozor, jmelí si nesmíme koupit sami, aby fungovalo, mělo by být darované.

KRÁJENÍ JABLÍČEK

Krájení jablíček je pro štěstí a zdraví v příštím roce, je ale důležité objevit hvězdičku z jadérek. Pokud jsou jadérka zkažená nebo po rozkrojení jablka ukáží tvar kříže, nevěstí to nic dobrého.

foto: Profimedia

HÁZENÍ STŘEVÍCEM

Tradice určená pro svobodné dívky. Mají hodit střevícem přes hlavu. Pokud špička boty bude směřovat ke dveřím, znamená to, že se dívka v příštím roce provdá a z rodného domu odejde.

LITÍ OLOVA

Lití olova spočívá v tom, že roztavíme olovo a budeme ho lít do studené vody. Podle vzniklých tvarů se dozvíme, co dotyčného v příštím roce čeká. V dnešní době už se nepoužívá přímo olovo, existuje ale spousta náhražek, které fungují na stejném principu a s nimiž se lití můžete jednoduše vyzkoušet.

ZLATÉ PRASÁTKO

Zlaté prasátko je tradice, kterou známe jistě všichni. Pokud vydržíme až do večeře bez jakéhokoliv jídla, potom prý uvidíme zlaté prasátko.

SKOŘÁPKOVÉ LODIČKY

Lodičky jsou tvořené půlkami skořápek vlašských ořechů. Posílají se po vodě a podle toho, jakou dráhu lodička zvolí, poznáme, jestli budeme setrvávat na jednom místě, nebo se dáme na cestu. Z pohybu lodiček lze také vyčíst, zda se bude naše rodina držet pohromadě.

STOLOVÁNÍ RŘI ŠTĚDROVEČERNÍ VEČEŘI

U stolu by měl sedět nejlépe sudý počet lidí. Od štědrovečerní večeře nesmí nikdo vstát. Kdysi se věřilo, že v tento den se dostávají na svět duše lidí, a kdyby se někdo zvedl, duše může jeho místo nahradit a daný člověk by mohl do roka umřít.

ŠUPINKA POD TALÍŘ

Rybí šupina, která se během večeře nachází pod talířem, má zajistit bohatství a hojnost po celý následující rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *