Plenér za každého počasí
Ve zkratce
Letošní plenér nebyl jen o výtvarném umění, byl i o odvaze poprat se s nepříznivým počasím. A i když počasí všechny potrápilo, vzniklo nemálo úžasných obrázků a také vzpomínek.
Malování za každého počasí, to přesně popisuje letošní atmosféru na plenéru. Plenér se jako každoročně konal v polovině června a i letos to byly tři dny plné kreslení, malování, inspirace a zkoušení nových technik.

Bohužel nám letos moc nevyšlo počasí, první den celý propršel, proto paní učitelka domluvila možnost malování v barokním kostele Jména Ježíš a druhý den kreslení v gotickém kostele svatého Jakuba Většího. Malba a kresba v kostele opět přinesla úplně novou perspektivu a nové možnosti.

Třetí den už naštěstí nepršelo, ale pořád byla dost zima a větrno. Proto dost z nás využívalo možnost schování se do kavárny a nebo i za okna školy. V podstatě jsme tím porušili hlavní pravidlo plenéru a to malovat venku reálně to, co vidíme, ale zkuste si sedět 4 hodiny venku za deště a ještě k tomu malovat. Ale nevzdávali jsme to a i za nepříznivého počasí vznikly krásné obrázky.

Co ale úplně nevydrželo, byla tradiční ukázka zlatého řezu pana učitele Vejmelky. Naopak tradicí zůstala bublinová fotografie, která se vždy fotí poslední den už od roku 2014.

Každý z nás si z plenéru odnáší něco jiného, někdo zkusil nové techniky, někdo prohloubil svůj talent a někdo ten svůj třeba objevil. Ať už to bylo jakkoliv, všichni jsme si tyto tři dny užili a už se těšíme na příští rok. Každý rok na plenér chodí noví a noví studenti, ale zůstávají i ti starší, kteří se rádi vracejí i když už nechodí na náš gympl. Zářným příkladem je Katka Kučerová: „Loni jsem maturovala a teď studuji farmacii v Brně. Když jsem chodila na gympl, zúčastnila jsem se plenéru jen jednou, ale bylo to moc fajn. Teď o zkouškovém jsem neměla moc čas kreslit, tak jsem si dala návštěvu plenéru jako takovou odměnu, abych se odreagovala a zase se pořádně dostala ke kreslení.“

Letošní plenér tak znovu potvrdil, že trocha kreativity a nadšení dokážou spojit lidi a překonat i nepřízeň počasí.


























