Jonáš Průcha Škola studentský život

Ohlédnutí za prvním rokem na nové škole

Ve zkratce

První rok na nové škole přinesl studentům řadu změn, výzev i nezapomenutelných zážitků. Jak na něj vzpomínají letošní „prváci“ a co jim uplynulých deset měsíců dalo?

Budova Gymnázia Otokara Březiny a Střední odborné školy Telč. Foto: Karolína Dufková

Je to neuvěřitelné, ale téměř celý školní rok je za námi. Pro mě a mé spolužáky to byl zároveň první rok na gymnáziu. Za těch deset měsíců jsme přešli nejen do nového prostředí, ale také k náročnějšímu učivu. Mnoho z nás by první měsíc ani netrefilo na vyučování bez mapy. Byl to také rok plný akcí, výletů, terénních cvičení a společných zážitků. 

Jak na svůj první rok vzpomínají moji spolužáci? Na jejich zkušenosti jsem se zeptal Robina Procházky a Tomáše Báry.  

Robin Procházka (1.A) 

Jaká byla tvoje největší obava před nástupem na gymnázium a naplnila se?   

Že budu mít špatně známky, nebo že budou těžší testy a budu se muset učit jiným způsobem než na základce. To se nestalo a testy zvládám v pořádku. 

Co tě na studiu nejvíce překvapilo?  

Nejvíc mě překvapilo, jak je to tady v „chillu“ a také přátelské prostředí. 

V odpočinkových zónách si studenti mohou zahrát třeba fotbálek. Foto: Karolína Dufková

Na co se nejvíce těšíš ve druhém ročníku?   

Samozřejmě na předměty, které mě baví  – dějepis, češtinu a také samozřejmě biologii, protože zvířata mám hodně rád, a kromě toho také na případné třídní akce anebo exkurze.  

Tomáš Bára (1.A) 

Jakou nejdůležitější věc ses během roku naučil/a mimo samotné učivo?  

Naučil jsem se vycházet i s horšími známkami a zvládat stres jak při učení, tak při testech. Umím se soustředit na výklad učitele a zvládám si psát vlastní poznámky.  

V hokynářství U Ámose vás přivítají paní uklízečky vlídným úsměvem. Foto: Karolína Dufková

V čem si myslíš, že je naše škola odlišná od jiných?  

Škola je rozdílná ve stylu výuky a přístupu učitelů k žákům. Možná i v tom, že každý učitel nechce, aby žák uměl předmět na 1, ale jsou zde i výjimky. 

Učivo ze kterého předmětu si používal/a mimo školu nejčastěji?  

Nejvíce jsem používal matematiku, biologii, chemii a anglický jazyk. 

Zeptal jsem se také studenta ekonomického oboru. 

Šimon Páral (1.A) 

Která školní akce se podle tebe nejvíce povedla a proč? 

Mě osobně se líbil náš školní výlet na Zvůli, vybrali jsme dobré místo a myslím si, že i učitelé byli v pohodě. Také se mi hodně líbilo poslední zvonění, konkrétně promítání videí a zpívání. 

Kdybys mohl vrátit čas do září, co bys svému mladšímu já poradil/a?  

Asi ať si dávám víc bacha na účetnictví, je to vážně těžký předmět. Potom ať si rychleji zvyknu na pana učitele Přibyla, co po nás chce v hodinách, jak chce abychom se učili a tak dále, protože to jsem pochopil až někdy v prosinci. A ať nejsem tak moc vystrašený, že jdu do nového kolektivu, protože jsou tu vážně v pohodě lidi a rozumíme si. 

Nové prosvětlené schodiště naší škole sluší. Foto: Karolína Dufková

Který školní předmět nebo aktivita tě letos bavily více, než jsi čekal?  

Vždy mě bavila chemie, měli jsme pouze několik málo testů za pololetí a poslední měsíce jsme dělali pouze pokusy. Nejspíš proto, že máme chemii jen v  prváku a nebereme to moc vážně. Paní učitelka Veselá byla vstřícná a hodná. Také mě velmi bavila biologie, i když by se mnou nejspíš mnoho lidí nesouhlasilo, tak mi nepřijde že bychom dělali něco těžkého, a navíc pan učitel Macků je frajer, to není co dodat.  

Na který okamžik z prvního ročníku budeš nejspíš vzpomínat i za několik let?  

Nejspíš na školní výlet, tam jsme se rozhodně nenudili, byl to pro nás takový druhý „adapťák“, protože ten jsme měli jenom na jednu noc. I když počasí nebylo zrovna nejlepší, tak si i přesto myslím že to byl jeden z nejlepších výletů, na kterém jsem kdy byl. 

Přestože byl přechod do nového prostředí spojen s řadou obav a výzev, já i moji spolužáci jsme si na nové prostředí poměrně rychle zvykli. Během roku jsme získali mnoho nových zkušeností, vytvořili si řadu vzpomínek a zjistili, že gymnázium není tak děsivé, jak ho někteří učitelé na základní škole popisovali. Teď už nás čekají zasloužené prázdniny a po nich další rok plný nových výzev a příležitostí. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *