Ohlédnutí za prvním rokem na nové škole
Ve zkratce
První rok na nové škole přinesl studentům řadu změn, výzev i nezapomenutelných zážitků. Jak na něj vzpomínají letošní „prváci“ a co jim uplynulých deset měsíců dalo?
Je to neuvěřitelné, ale téměř celý školní rok je za námi. Pro mě a mé spolužáky to byl zároveň první rok na gymnáziu. Za těch deset měsíců jsme přešli nejen do nového prostředí, ale také k náročnějšímu učivu. Mnoho z nás by první měsíc ani netrefilo na vyučování bez mapy. Byl to také rok plný akcí, výletů, terénních cvičení a společných zážitků.
Jak na svůj první rok vzpomínají moji spolužáci? Na jejich zkušenosti jsem se zeptal Robina Procházky a Tomáše Báry.
Robin Procházka (1.A)
Jaká byla tvoje největší obava před nástupem na gymnázium a naplnila se?
Že budu mít špatně známky, nebo že budou těžší testy a budu se muset učit jiným způsobem než na základce. To se nestalo a testy zvládám v pořádku.
Co tě na studiu nejvíce překvapilo?
Nejvíc mě překvapilo, jak je to tady v „chillu“ a také přátelské prostředí.

Na co se nejvíce těšíš ve druhém ročníku?
Samozřejmě na předměty, které mě baví – dějepis, češtinu a také samozřejmě biologii, protože zvířata mám hodně rád, a kromě toho také na případné třídní akce anebo exkurze.
Tomáš Bára (1.A)
Jakou nejdůležitější věc ses během roku naučil/a mimo samotné učivo?
Naučil jsem se vycházet i s horšími známkami a zvládat stres jak při učení, tak při testech. Umím se soustředit na výklad učitele a zvládám si psát vlastní poznámky.

V čem si myslíš, že je naše škola odlišná od jiných?
Škola je rozdílná ve stylu výuky a přístupu učitelů k žákům. Možná i v tom, že každý učitel nechce, aby žák uměl předmět na 1, ale jsou zde i výjimky.
Učivo ze kterého předmětu si používal/a mimo školu nejčastěji?
Nejvíce jsem používal matematiku, biologii, chemii a anglický jazyk.
Zeptal jsem se také studenta ekonomického oboru.
Šimon Páral (1.A)
Která školní akce se podle tebe nejvíce povedla a proč?
Mě osobně se líbil náš školní výlet na Zvůli, vybrali jsme dobré místo a myslím si, že i učitelé byli v pohodě. Také se mi hodně líbilo poslední zvonění, konkrétně promítání videí a zpívání.
Kdybys mohl vrátit čas do září, co bys svému mladšímu já poradil/a?
Asi ať si dávám víc bacha na účetnictví, je to vážně těžký předmět. Potom ať si rychleji zvyknu na pana učitele Přibyla, co po nás chce v hodinách, jak chce abychom se učili a tak dále, protože to jsem pochopil až někdy v prosinci. A ať nejsem tak moc vystrašený, že jdu do nového kolektivu, protože jsou tu vážně v pohodě lidi a rozumíme si.

Který školní předmět nebo aktivita tě letos bavily více, než jsi čekal?
Vždy mě bavila chemie, měli jsme pouze několik málo testů za pololetí a poslední měsíce jsme dělali pouze pokusy. Nejspíš proto, že máme chemii jen v prváku a nebereme to moc vážně. Paní učitelka Veselá byla vstřícná a hodná. Také mě velmi bavila biologie, i když by se mnou nejspíš mnoho lidí nesouhlasilo, tak mi nepřijde že bychom dělali něco těžkého, a navíc pan učitel Macků je frajer, to není co dodat.
Na který okamžik z prvního ročníku budeš nejspíš vzpomínat i za několik let?
Nejspíš na školní výlet, tam jsme se rozhodně nenudili, byl to pro nás takový druhý „adapťák“, protože ten jsme měli jenom na jednu noc. I když počasí nebylo zrovna nejlepší, tak si i přesto myslím že to byl jeden z nejlepších výletů, na kterém jsem kdy byl.
Přestože byl přechod do nového prostředí spojen s řadou obav a výzev, já i moji spolužáci jsme si na nové prostředí poměrně rychle zvykli. Během roku jsme získali mnoho nových zkušeností, vytvořili si řadu vzpomínek a zjistili, že gymnázium není tak děsivé, jak ho někteří učitelé na základní škole popisovali. Teď už nás čekají zasloužené prázdniny a po nich další rok plný nových výzev a příležitostí.
