Nezařazené

Co všechno víte o vánočním cukroví?

Ve zkratce

Kdo by neměl rád vánoční cukroví? I my ho rádi mlsáme, ale chtěli jsme se o něm dozvědět něco více. A rádi se o informace podělíme s vámi!

Historie vánočního cukroví sahá přibližně do 16. století. Tehdejší cukroví ale nemělo dnešní podobu. Hospodyně připravovaly figurky ze sušeného ovoce a medu. Děti si s nimi měly pohrát a poté je mohly sníst.

Cukroví v minulosti mělo svou důležitou funkci – jeho úkolem bylo chránit rodinu i celé hospodářství před temnými silami. Například cukroví ve tvaru zvířat mělo chránit všechna živá zvířata v hospodářství.

Důležitým pravidlem bylo péct vánoční pochutiny pouze z mouky pocházející z vlastní úrody, což mělo být zárukou vysoké úrody v následujícím roce. Těsto z rukou se mělo otírat o stromy a zbylá voda z těsta se lila do krmení hovězího dobytka, aby nadále dobře dojil.

Lidé věřili, že hospodyňka, která cukroví spálí, bude mít v dalším roce smůlu, vážně onemocní nebo dokonce zemře.

Cukroví v podobě, v jaké ho známe dnes, se objevilo během 19. století, tradice se k nám dostala hlavně z Německa. Patřilo však pouze do bohatých domů. Součástí tehdejšího cukroví byla vzácná koření. Chudší lidé si museli vystačit se surovinami, které byly běžně k dispozici. Ve stejné době vznikla i první vykrajovátka a formičky.

Rozmachu se cukroví dočkalo mezi světovými válkami, kdy dívky, které sloužily v měšťanských domech, přinesly na venkov různé receptury. Mnohé z nich dodnes kolují mezi dalšími generacemi a současné rodiny si na nich každoročně pochutnávají.

Během 20. století se Češi vypracovali na celosvětovou velmoc v pečení cukroví. Jsme asi jedinou zemí, kde se vánoční cukroví peče v podstatné části domácností po celé zemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *