Adéla Lupačová ČR a svět Všehochuť

Nejzvláštnější rozhledny u nás. Kterou navštívíte?

Ve zkratce

Rozhledna postavená na přání princezny či vyhlídka ze skokanského můstku? Rozhledny v Česku zaujmou nejen originálními tvary, ale i svou historií.

Letní prázdniny jsou sice za námi, ale to neznamená, že s výlety je konec. V Česku o nádherná místa není nouze, proč je však obdivovat jen ze země? Pohled z ptačí perspektivy může být naprosto dechberoucí.

Alespoň na chvíli vidět svět z výšky nám umožňují právě rozhledny, které jsou rozeseté po celé republice. Mohou být menší, větší, kulaté i hranaté, z různých materiálů, ale každá z nich je originální, má svůj vlastní příběh a ze svého vrcholu nabídne jedinečný výhled do okolí.

Foto: A. Lupačová, mapa rozhleden zmíněných v článku

Každoročně se pořádají ankety o tu nejkrásnější a v Česku je opravdu hodně rozhleden, které by se tímto titulem mohly pyšnit. Seznam v tomto článku nabízí jen pouhý zlomek rozhleden, které na první pohled zaujmou nejednoho pozorovatele. Ať už jsou to ty nejznámější rozhledny v ČR, anebo ty, o kterých uslyšíte poprvé.

1. Rozhledna na Krásném vrchu

Foto: dnesvyletujeme.cz, rozhledny.webzdarma.cz

Z pětadvacet metrů vysoké rozhledny Krásno na západě Čech můžeme shlížet na vrcholy Krušných hor. Rozhledna může na první pohled připomínat Babylonskou věž, avšak kromě svého historického vzezření dokáže zaujmout i svým samotným vznikem. Rozhlednu totiž ve 30. letech minulého století, za období hospodářské krize, postavili nezaměstnaní dělníci s denním výdělkem zhruba 15 korun. Během války rozhledna nesla jméno Adolfa Hitlera a dodnes se jí občas říká „Hitlerka“. Rozhlednu můžete znát i z filmového plátna, jelikož se objevila ve filmu Andělská tvář z rou 2001.

2. Rozhledna Salaš

Foto: uzasnamorava.cz

U obce Salaš se v nadmořské výšce 366 m n. m. tyčí stejnojmenná rozhledna, která je výsledkem architektonické soutěže soukromého investora z Přerova. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, vytvořené díky jejímu tvaru – dvou do sebe zaklesnutých sedmiček. Vyšší plošina se nachází ve výšce 20 m a nabízí výhled na pohoří Chřibů, lze z ní vidět například i kostelní věže Velehradu.

3. Rozhledna Goethova vyhlídka

Foto: stavbykarlovarska.cz

Tato pseudogotická výletní restaurace a vyhlídková věž s celkovou výškou 39 m se nachází v blízkosti Karlových Varů. Rozhledna má doslova „královský“ původ, jelikož samotný podnět k její stavbě dala belgická princezna Stefanie. Byla manželkou Rudolfa Habsburského a na jedné ze svých lázeňských procházek ji přímo ohromil zdejší výhled. Objekt byl otevřen r. 1889 a nesl název „Vyhlídka korunní princezny Stefanie“. Zanedlouho se toto místo stalo vyhledávaným cílem lázeňských hostů, ale cesta k němu byla poměrně dlouhá a vedla kopcovitým terénem. Tyto okolnosti vedly k myšlenkám o propojení vyhlídky s lázeňským centrem, a to lanovkou. Připravované plány však zastavila první světová válka. Roku 1945 byla rozhledna přejmenována na Stalinovu a v roce 1957 dostala název, který nese dodnes –⁠ Goethova vyhlídka.

4. Rozhledna Kobylí vrch

Foto: slevomat.cz

Rozhledna v Kobylí na Břeclavsku nadchne svým unikátním vzhledem ve tvaru kruhové rampy a také umístěním v nádherné krajině plné vinohradů. Skvělé je, že výhled na Pálavu si mohou naplno užít i vozíčkáři! Sedm a půl metrů vysoká stavba pochází z roku 2018. Stojí na nejvyšším bodě v obci i širém okolí, Kobylím vrchu, a to ve výšce 334 m n. m.

5. Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Foto: vylety-zabava.cz

Třicet dva metrů vysoká Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů Dušana Jurkoviče. Tento známý architekt vyhlídkovou věž navrhl již v roce 1896. Zajímavostí je, že při stavbě byly veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů.

6. Rozhledna Hraniční vrch

Foto: rozhledny.webzdarma.cz

Touto originální rozhlednou na Bruntálsku se může pyšnit město Albrechtice. Nachází se jen pár metrů od česko-polské hranice a otevřena byla roku 2011. Vznikla propojením dvou nepoužívaných anténních věží mostem o délce 18 m. Z mostu a dvou vyhlídkových plošin se lidé mohou kochat pohledem na Jeseníky, Krnov, Opavu, Polsko, ale také na Praděd a Lysou horu.

7. Rozhledna Velká Deštná

Foto: konstrukce.cz

Velká Deštná je nejvyšší horou Orlických hor a do roku 2010 na jejím vrcholu stávala dřevěná rozhledna ve tvaru pyramidy. V roce 2019 zde byla otevřena rozhledna nová, 19 metrů vysoká, z ocelové konstrukce obložené dřevem. Podle ankety Klubu přátel rozhleden je nejkrásnější rozhlednou roku 2019. Návštěvníkům poskytuje dechberoucí výhled například na Rychnovsko, Králický Sněžník, Krkonoše či Ještěd.

8. Minaret v Lednicko-valtickém areálu

Foto: uzasnamorava.cz

Minaret, nebo také Tureckou věž, poblíž úchvatného lednického zámku, snad ani není potřeba představovat. Toto atraktivní dílo bylo zbudováno na přelomu 18. a 19. století, je výjimečnou stavbou tohoto charakteru v Evropě a se svými téměř 60 metry patří na kontinentě mezi nejvyšší. Spodní část tvoří osm místností bohatě zdobených orientálními ornamenty. Věž má tři ochozy a k nejvyššímu se návštěvník dostane samonosným spirálovitým kamenným schodištěm.

9. Rozhledna Hýlačka

Foto: rareplaces.cz

Hýlačka je kopec přibližně 3 km jihozápadně od Tábora. Stejnojmennou rozhlednu zde táborští turisté vybudovali již v prvních letech po vzniku samostatné republiky. Původní rozhledna však roku 2012 bohužel vyhořela.  Nová rozhledna v podobě vzdušné ocelové konstrukce zde byla slavnostně otevřena v roce 2015.

10. Petřínská rozhledna

Foto: slevomat.cz

Další rozhlednou, již snad ani není třeba představovat, je ta Petřínská. Tyčí se nad starým centrem Prahy, v samém srdci republiky. Možná proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů, stejně jako její okolí. Není náhodou, že svým tvarem rozhledna připomíná slavnou Eiffelovu věž. Stavitelé Petřínské rozhledny se jí totiž nechali inspirovat na Světové výstavě v Paříži roku 1889. V roce 1891 již byla slavnostně předána veřejnosti, sestavena byla za pouhé tři měsíce a současně byla na vrchol Petřína umístěna i známá lanovka.

11. Rozhledna Špulka

Foto: cdn.kudyznudy.cz

Architektonicky velmi zajímavá rozhledna Špulka se tyčí na vrchu Březák na Benešovsku. Díky svému tvaru snad nemohla dostat lepší jméno. Vyrostla v nadmořské výšce 530 m n. m a za dobrých podmínek by z jejího vrcholu měla být vidět i samotná Sněžka.

12. Vyhlídka skokanský můstek v Lomnici nad Popelkou

Foto: hkregion.cz, interregion.cz

Tento opravdový unikát v podobě vyhlídky ze zrekonstruovaného skokanského můstku K-70 najdete v lyžařském areálu v Lomnici nad Popelkou. Z vyhlídkového ochozu, který se nachází ve výšce 28 metrů, je krásný výhled na Krkonoše a Český ráj. Obvod ochozu je 45 m, a to z něj pravděpodobně činí rozhlednu s největším ochozem v ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *