ČR a svět Petr Šabata Všehochuť

Tip na výlet s trochou představivosti a nostalgie 1

Ve zkratce

Byli jste někdy u dalešické přehrady? Jestli ne, tak se vám její krásné okolí pokusíme popsat slovy redaktora, působením nostalgie a prostě tak, jak ji vidí jeden rodák…

Foto: Třebíčský deník

OHLÉDNUTÍ ZA MINULOSTÍ…

Za Třebíčí, jenom kousek, se nachází vodní dílo Dalešice. Je to vodní nádrž, která je zásobárnou vody pro vodní elektrárnu. Promiňte, je třeba uvést i tuto možná stinnou a smutnou stánku. Proč smutnou? Protože ještě před ne tak dalekými časy se zde místo velkého moře sladké vody nacházelo krásné údolí, plné zdravých stromů, voňavých jahod a ostružin, pobíhající zvěře a klapajících starodávných mlýnů. Mlýnská kola poháněla studivá voda řeky Jihlavy, která se v některých částech rozlévala do velmi širokých rozměrů. Mlýn, který byl blízko naší vesnice, se nazýval Molův. Můj dědeček mi vyprávěl, jak pod jeho splav chodili jako chlapci lovit raky. To všechno je již minulost.

(Rád bych odkázal na jednu písničku od brněnské kapely Kamelot, která v díle ´´Velká voda´´ popisuje pocity tehdejších obyvatel)

BUDOVÁNÍ HOŘKÉ REALITY

V roce s 1970 se započala stavba vodní elektrárny. Klapající mlýny se zbouraly, zdravé stromy se vykácely a vonící jahody a ostružiny rozjezdily mohutná kola tahacích strojů. Hladina vody se začala zvedat a již se, tehdy krásné, údolí nedalo zachránit a bylo jasné, že se vše stává minulostí. Musíme uvést na pravou míru, že stesk po tomto místě plném vzpomínek je oprávněný, protože tehdejší komunistický režim stavbu nakázal a úřady se nikoho neptaly. Okolní vesnice nesouhlasily, ale bohužel s tím nic nenadělaly.

Pokračování zdejšího příběhu naleznete v dalším příspěvku. Prozatím nám můžete dát vědět do komentářů, zde tuto oblast znáte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *