Anna Veselá ČR a svět Knihy

Ze života Tove Jansson, autorky Mumínků

Ve zkratce

Pamatujete si ze svého dětství Mumínky? Tove Jansson je nejen autorkou knih o světoznámých Muminech, ale i ženou se zajímavým příběhem. Pojďme si ho společně přiblížit.

Foto: Radio Wave, Český rozhlas

Jméno finské spisovatelky určitě není nutné představovat. Knihy a seriály o skřítcích Muminech provázely dětství několika generací a dané postavy se staly neoddělitelnou částí raných vzpomínek. Tove Jansson však nebyla jen poutavou vypravěčkou, ale i malířkou a výbornou kreslířkou s až překvapivě zajímavým životem.

Foto: puntomarinero.com

Narodila se do umělecky založené rodiny žijící ve švédsky mluvící části Finska. Od malička jí byly vyprávění příběhů i malba a kresba velmi blízkými. Její kresby se poprvé ukázaly veřejnosti v časopise Glam, kam přispěla i bez souhlasu svých rodičů. V časopise Garm se zase po několika letech poprvé objevily postavičky Mumínků. Ti získali Jansson věhlas a ačkoliv se jí postupem času lehce zprotivili, kreslila je až do konce života. Samotné žití jí však komplikoval vztah s finskou grafičkou Tuulikki Pietilä, který byl v té době ve Finsku ilegální. I přesto s ní tvořila pár až do své smrti v roce 2001.

Její tvorba a příběhy, které se možná naoko tváří jako milé pohádky, jsou však plné neklidu a znepokojující atmosféry. Ta příběhu dodává zajímavý a neočekávatelný nádech, jenž může být pro mnoho lidí překvapením. A i její obrazy a kresby, které se mohou zdát jako vyobrazení všedních věcí, v sobě rozhodně skrývají něco víc.

Milí čtenáři, pamatujete si na Mumínky? Dejte nám vědět do komentářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *