Radim Šalanda Škola Telč a okolí

1. místo v projektu Příběhy našich sousedů

Ve zkratce

Projekt s názvem Příběhy našich sousedů umožňuje žákům osmých a devátých tříd poznat něco málo z naší minulosti jinak, než jak je nám to prezentováno v učebnicích dějepisu. Tým z naší školy zazářil a získal 1. místo! Tím nejdůležitějším, co si ze soutěže žáci odnesli, jsou však nové zkušenosti a informace. A právě o ty se s vámi rádi podělíme.

Foto: Příběhy našich sousedů

Projekt s názvem Příběhy našich sousedů umožňuje žákům osmých a devátých tříd poznat něco málo z naší minulosti jinak, než jak je nám to prezentováno v učebnicích dějepisu. Díky účasti na projektu jsme měli možnost seznámit se s životním příběhem pana Vladislava Veselého, zakladatele Občanského fóra v Telči.

Vše začalo již na podzim, když nás paní učitelka Volavková seznámila s projektem. Tehdy jsme si ani nedokázali představit, kolik práce za tím může být, a tak se naše skupina utvořila poměrně snadno. Náš pětičlenný tým se skládal ze mě (Radim), Vojtěcha, Alberta, Michaely a Matouše. Prvním úkolem bylo vybrat si pamětníka a natočit s ním video reportáž. Hned s prvním zmíněným jsme ale měli trochu problém. Bylo těžké najít někoho, kdo by měl zajímavý životní příběh, který by upoutal, a zároveň byl ochoten nám o něm povyprávět. Naštěstí nám ale paní učitelka navrhla Vladislava Veselého, jímž jsme byli naprosto ohromeni.

O závěrečné prezentace byl velký zájem (Foto: Příběhy našich sousedů)

Když jsme vymysleli pár otázek, které by nám přiblížily jeho život, vydali jsme se 1. prosince natočit rozhovor. Byli jsme malinko nejistí a zmatení, ale nakonec se nám podařilo vhodně rozestavit techniku, usadit se a pana Veselého vyzpovídat. Během rozhovoru na nás čekalo velké překvapení. Předtím jsme totiž neměli ani tušení, že byl pan na vojně zadržen a souzen a že se už v té době otevřeně stavěl vůči režimu. Samozřejmě jsme tím byli unešení a snažili se zjistit co nejvíce. Ani v nejmenším jsme nevěděli, jak zajímavé dopoledne nás čeká. A to byl teprve začátek!

Poté jsme se zúčastnili několika workshopů, během nichž nám Alena Holubová, regionální koordinátorka společnosti Post Bellum, poradila, jak ve video reportáži pamětníkův příběh vhodně odvyprávět a jak video sestříhat. Na to jsme měli zhruba tři měsíce. Během nich jsme vytvořili scénář, dotočili záběry, editovali video a navrch ještě psali životopis. To je spousta práce a jen tak tak jsme to stihli včas. Naštěstí jsme si ale práci vhodně rozdělili – Matouš psal životopis, já s Vojtou jsme editovali video, Albert pomáhal s technikou a dotočením záběrů a Míša nám dodávala inspiraci a doplňovala scénář. Se vším nám pomáhala paní učitelka, která musela vynaložit spoustu trpělivosti, aby nás usměrňovala. Každý z nás odvedl velký kus práce a jen společně jsme stihli vše odevzdat v termínu.

Na závěr nás čekal asi ten nejtěžší úkol – 6. dubna veřejně odprezentovat příběh pana Veselého. Bylo velmi stresující se narychlo naučit scénář, zvládnout úzkost z mluvení před lidmi a neudělat ostudu nám, škole ani panu Veselému. Do toho všeho nám ještě konkurovaly ostatní týmy. Odborná porota měla vybrat celkem tři, které nejlépe zpracovaly život svého pamětníka. Ani v nejmenším jsme nečekali, že se nám bude tak dařit.

Ovšem když jsme stáli před tolika lidmi a všichni nás poslouchali, ani jsme se nemohli splést. Všechen stres z nás odpadl a my jsme hrdě mluvili o všech útrapách a úspěších pana Veselého. Kdyby i vás zajímalo, co všechno si prožil, můžete si na stránkách Paměti národa pustit naše video nebo přečíst životopis. Pan Veselý za sebou má těžké časy a o jeho životě by se dalo mluvit celé hodiny. Přece jen to byl i on, kdo se zapříčinil o pád režimu! Čekali jsme, že se na jevišti zasekneme, zapomeneme text nebo se spleteme, ale nic z toho se nestalo. Vše jsme zvládli skvěle a s pocitem zadostiučinění a hrdosti se usadili zpět do hlediště. I kdybychom se neumístili na stupních vítězů, byli bychom šťastní, že se náš výkon vydařil a pan Veselý s paní učitelkou na nás mohou být pyšní. Porota vyhlásila druhé a třetí místo. V ten moment už nám bylo jasné, že tak dobří, abychom byli první, jsme nebyli, a všechna naděje nás opustila. Jenže to bylo přesně naopak! Těžko se popisuje pocit, který jsme měli, když porota oznámila, že na prvním místě se umístil tým z Gymnázia Otokara Březiny. Náš tým!

Ještě nyní, když píšu tento sloupek, tomu nemohu uvěřit. Byli jsme ohromně šťastní a spokojení, že naše půlroční práce sklidila své ovoce. Ještě větší radost nám ale udělalo, že jsme v rámci tohoto projektu mohli poznat Vladislava Veselého, seznámit se s jeho životem a zjistit, že i v našem sousedství se odehrálo mnoho zajímavého. Naše historie se totiž neodehrává jen na stránkách učebnic nebo v černobílých dokumentech, ale i v paměti našich sousedů a známých, kde je o dost živější a zajímavější. Minulost nese mnohá ponaučení, a jak nám porota několikrát zopakovala, je důležité se o ni zajímat.

Velmi děkujeme Post Bellu za tuto zkušenost. Bezpochyby nám mnoho přinesla a jen tak na ni nezapomeneme. Děkujeme i panu Veselému za jeho ochotu a příběh, který nás provázel celý školní rok. Samozřejmě děkujeme i paní učitelce Volavkové. Bez vás by se nám to nepodařilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *