ČR a svět Petr Šabata Všehochuť

Tip na výlet s trochou představivosti a nostalgie

Ve zkratce

Střípky z Dalešic podruhé… Jejich okolí nabízí místa, která zaujmou nejen lidi mající vztah k oblasti, ale i mnohé návštěvníky…

Skála Halířka (foto: Český rozhlas)

VZPOMÍNKY NA ÚDOLÍ STŘÍBRNÉ ŘEKY

Vzpomínky jsou důležité pro každého, kdo říká, že ne, tak lže. Proto v létě určitě můžete navštívit Halířovu skálu, která se nachází v blízkosti obce Koněšín. Na tomto místě je zajímavé to, že se zde nachází přírodní amfiteátr, který byl vybrán jako památné místo jak právě na stříbrnou řeku, tak i na trampy a kamarády spojených třebíčských osad, kteří, když odejdou z tohoto světa, dostanou přilepenou cedulku s vlastním jménem a přezdívkou na blízké skále. Na toto místo celoročně dohlíží dva totemy. Jeden s velkou orlicí a druhý s býčí lebkou.

Vyjdete pouze pár schůdků a otevře se vám nádherný přírodní úkaz zvaný ´´Halířka´´. Můžete se zde posadit na lavičku a představit si, jak tato přírodní krása mohla vypadat s bublající řekou. K vykreslení vaší představy může pomoci třeba i pověst o chlapci, který pod skálou lovil raky. Můžete si ji přečíst na cedulce, která je přivrtaná na stromě hned vedle lavičky. Málem bych zapomněl podotknout, že trampi zde mají takové nepsané pravidlo, že každý ,kdo přichází klikatou cestičkou od Koněšína, musí přinést na mohylu alespoň jeden malý kamínek.

PARNÍK HORÁCKO A DALŠÍ ATRAKCE

Na dalešické přehradě se můžete také projet parníkem, který nabízí cestu z počáteční zastávky v Kramolíně až po koncovou zastávku v Koněšíně. Ten je od zastávky asi dva kilometry. V Koněšíně se můžete občerstvit v autokempu Borovinka nebo můžete navštívit letecké muzeum.

„Zase dole v peřejích zvoní řeka, hřeje a praská oheň, údolím zní kytara a smích… Postůj a zavzpomínej na dobu, kdy kamarádství, věrnost, čest nebyly jen prázdná slova, jak je tomu u mnohých lidí dnes…“

                                                Spojené třebíčské osady

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *