Knihy Radim Šalanda Škola

Literární cena Otokara Březiny

Po loňském úspěchu se i letos konala literární soutěž, ve které si mohli studenti našeho gymnázia změřit své pisatelské schopnosti se svými spolužáky. Soutěžilo se v celkem čtyřech kategoriích a po loňském úspěchu se počet soutěžících zvedl téměř o třetinu.

Foto: Ivana Holcová

Vše odstartovalo už v listopadu, kdy byla soutěž oficiálně vyhlášena. Kreativní studenti si tehdy mohli vybrat z tří poetických kategorií – vázaný verš, akrostich, volný verš. Z prozaických kategorií to byla povídka na téma Čas. Samozřejmě jsme se mohli zúčastnit ve více kategoriích, případně zaslat do jedné z nich více textů. Obrovský zájem potvrzuje i to, že soutěžilo třicet tři studentů, oproti loňským dvaceti šesti.

Všech padesát jedna textů muselo být odevzdáno do 31. prosince. Poté zasedla odborná porota spisovatelů a redaktorů ve složení: Radek Štěpánek, Tereza Bínová a Petra Dvořáková. Pro zachování spravedlnosti se hodnotilo anonymně, porotci tudíž neznali jméno ani třídu a věk autora. Mezi hodnocenými kritérii byla váha a přesah tématu, kvalita použitého jazyka, forma zvoleného tématu, logika zápletky, plynulost textu a celkový dojem. Během pouhých pár týdnů se porota musela popasovat s nelehkým úkolem, a to sice z každé kategorie vybrat tři výherce.

Samotné vyhlášení se konalo v úterý 29. března v 15 hodin v aule. Jak jsme zjistili, porota byla našimi texty uchvácena a nebyl mezi nimi žádný, který by nebyl dobrý. O vítězi dokonce rozhodovaly pouhé půlbody.

Nehledě na naše umístění v tabulce a ceny, všichni jsme si odnesli krásnou zkušenost a dávku inspirace do budoucna. Na vyhlášení totiž mimo jiné zaznělo, jak je důležité a skvělé, že na naší škole tuto soutěž máme a můžeme se jí zúčastnit. Proto velmi děkujeme paní učitelce Veselé Jirousové a všem, kteří se na uskutečnění soutěže podíleli.