Jak můžeme v zimě pomoci zvířatům?
Ve zkratce
Dny nového roku postupně přibývají a my se pomalu můžeme začít těšit na jaro. Venku ale stále panuje chladné počasí a s pomocí zvířatům můžeme klidně začít i teď.
Zima je pro zvířata obtížné období. Nízké teploty vyžadují větší produkci tepla zvířecím organismem, terén je celý zasněžený a zvířata mají velice omezenou potravní nabídku. My jim ale můžeme aspoň trochu pomoct.
Krmítko pro ptáky může zdobit okno každého bytu a domu
Ptáci u nás dokáží přijímat nejen živočišnou potravu, ale i alternativní. Do krmítka jim lze nasypat semena, ovoce, bobule, jemně nastrouhaný tuk a třeba kousíčky libového masa. Nezávadné kuchyňské odpadky jsou také vhodným krmivem, protože v zimním období ptactvo neodmítne skoro žádnou potravu. S krmením lze začít už začátkem listopadu. Pokračovat je vhodné po celou chladnou dobu. Krmivo bychom měli dávkovat pravidelně, zpočátku v menších dávkách, postupem času začne být čím dál větší zima a dávky krmiva se mohou zvyšovat.
Kromě potravy ptáci potřebují i pití. Určitě tak nepohrdnou nezamrzlou čistou vodou. Musí to však být dešťová voda či ta z kohoutku, jinými tekutinami, třeba limonádami, bychom jim mohli ublížit.
Pomoc zvířatům v lesích
O zvěř v České republice se starají především myslivci, my jim však můžeme pomoct. Vždy je ale důležité dodržovat zásadu, že krmivo musí být nezávadné – neplesnivé. Zvěři můžeme nabídnout seno, letninu, ohryzané větve, semena, suché pečivo atd. Od půlky jara až do podzimu už zvěř nepřikrmujeme, jelikož si potravu začíná opět nacházet sama. Veverkám uděláme radost různými oříšky (samozřejmě bez soli a bez příchuti) nasypanými pod stromy.
Jak už jsme zmiňovali, hlavní slovo v přikrmování zvěře mají myslivci, a tak je úplně nejlepší spojit se a domluvit se právě s nimi.
Co když najdeme opuštěné domácí zvíře?
Co dělat, když najdu v zimě zvíře bez domova (např. psa, kočku)? Samozřejmě je nejlepší poskytnout mu první pomoc a nejlépe i přístřeší. Také bychom začít co nejdříve zjišťovat, zda ho nehledá jeho majitel. Pomoci nám můžou místní i celorepublikové facebookové skupiny, plakáty rozvěšené po obci. Rozhodně bychom měli obvolat okolí útulky a záchranné stanice zvířat.
Je potřeba zkontrolovat, jestli zvíře není nemocné, agresivní apod. Nemocné nebo zraněné zvíře by měl vždy vidět veterinář, chybou ale nebude ani návštěva doktora s na první pohled zdravím tvorem. Nejdříve bychom měli zkontrolovat viditelná poškození kůže, výtoky z očí a uší a nafouklé břicho. Pokud zvíře něco z těchto bodů splňuje, je nutné navštívit kliniku co nejdříve.
Svá pravidla má i nález poraněné lesní zvěře nebo opuštěného mláděte. O tom třeba zase v příštím článku.