Co se děje ČR a svět Dorota Adamová Knihy

Svědectví o životě v KLDR

Ve zkratce

Kniha, při které máte pocit, že čtete smyšlený příběh. Kéž by byl. Ale vše je realita, která se každodenně odehrává v Severní Koreji.

foto: Knihobot

Svědectví o životě v KLDR je kniha od české autorky Niny Špitálníkové psaná formou rozhovorů se sedmi uprchlíky ze Severní Koreje. Setkáváme se s příběhem profesorky, dělníka, převaděče, vysokoškolačky, feministky, řidiče a důchodkyně. Každý z nich má jiný příběh – uprchl v jiné době, má jiné vzdělání a pochází z různých společenských vrstev a věkových kategorií. Je to velmi pestré a obsáhlé vyobrazení života v této zemi.

Při čtení knihy vás až zamrazí. Všichni víme, že v KLDR vládne diktátor a stát trpí chudobou a hladomorem, jenže realita je mnohem horší. Všem záleží na jejich společenském postavení, protože to zároveň ovlivňuje jejich život. Život na vesnici je velmi rozdílný od života ve městě. Auta či mobily v Severní Koreji stěží najdete, bohužel je nedostatek i základních hygienických potřeb a jídla. Režim sleduje každý krok všech obyvatel, takže se ví, kdy člověk odchází do práce, kdy přichází domů a podobně.  Na všechno je potřeba povolení od úřadu. Bez toho není možnost se dostat ani do vedlejší vesnice. Konají se i veřejné popravy, které jsou povinné a stát se tak snaží nahnat strach lidem. Tyto a další znepokojující informace o životě v KLDR popisují uprchlíci. Všechny příběhy jsou nezapomenutelné, ale nejvíce mě zaujaly osudy profesorky a feministky.

Kniha se čte velmi rychle. Určitě ji doporučuji všem, protože vám svým způsobem otevře oči. Člověk si uvědomí, jaké máme štěstí a jak dobře se nám žije. Najednou se vám vaše starosti zdají zbytečné a bezvýznamné. Zároveň je ale těžké si představit, že to všechno se stalo a stále děje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *