Příběhy našich sousedů
Ve zkratce
Do projektu Příběhy našich sousedů realizovaného neziskovou organizací Post Bellum se v letošním roce zapojily hned dva týmy z naší školy. Jaké jsou jejich dojmy z několikaměsíční práce a závěrečné slavnostní prezentace?
Příběh rodiny Jirousovy podle tercie
Přes půl roku jsme pracovali na projektu o pamětnících z našeho okolí. Jako pamětnici jsme si vybrali Martu Veselou Jirousovou, která je také naší třídní učitelkou. Při nahrávání jsme se u ní doma seznámili s jejím dětstvím se známými rodiči a také s kocourky Karlem a Panem Sírou.
Projekt byl zábavný, ale zároveň v mnoha ohledech náročný. Naučil nás spoustu nových věcí – třeba práci s diktafonem, nahrávání videa a následný střih. Správný střih videa nám dokonce vysvětlil profesionální střihač v Jihlavě. Také jsme porozuměli celkové práci s pamětníkem. Prošli jsme si dlouhou cestu a je až skoro neuvěřitelné, že je u konce a za námi.
Na závěrečné prezentaci, která se odehrála v Telči 28. února 2024, jsme společně s dalšími týmy finálně představili svá díla. Přišli nás podpořit rodiče, učitelé i známí. Byla zde i porota, od které jsme si vyslechli celkové hodnocení našich prací od prvotní nahrávky až po finální video.
Nyní víme, kde byly chyby a kde jsme zazářili, a hodláme nově nabyté zkušenosti použít v následujícím ročníku tohoto projektu.
Příběh pana Zadražila podle kvinty
,,Možnost volby se pro nás zdá samozřejmostí, ale zkuste si představit, že vaši školu, povolání, kariéru a celou budoucnost vám vybere někdo za vás, a to jako trest za chyby vašich rodičů nebo za úplnou banalitu.“ Přesně těmito slovy jsme ve středu 28. února začali naši závěrečnou prezentaci projektu Příběhy našich sousedů. V posledním půlroce jsme museli tvrdě pracovat, abychom právě do tohoto večera stihli vše dokončit a příběh pana Oldřicha Zadražila předat veřejnosti. O co ale vlastně šlo?
Projekt Příběhy našich sousedů pořádá pro studenty základních a středních škol společnost Paměť národa. Cílem projektu je najít ve svém okolí nějakého pamětníka se zajímavým životním příběhem, vyzpovídat ho a na základě jeho výpovědi stvořit buď krátké video, nebo rozhlasovou reportáž o jeho životě. V závěru si pak studenti z okolních škol porovnají svoje výtvory a představí je veřejnosti v průběhu slavnostního večera.
Náš tým se s projektem potýkal už podruhé. Volba pamětníka padla na pana Oldřicha Zadražila, rodáka z Želetavy, který dlouhá léta působil na telčské radnici jako tajemník. Už v mládí mu komunistický režim zkřížil cesty a kvůli jedinému excesu jeho otce a víře v Boha mu bylo zamítnuto studium na jakékoliv střední škole a místo něj – z rozhodnutí úřadů – se musel vyučit nástrojářem. To ale jeho vůli nezlomilo a během svého života si stihl dodělat maturitu a nakonec se z Motorpalu vypracoval až na radnici.
Zpracovat jeho příběh v poutavé, nadto ještě krátké videoreportáži pro nás nebylo snadné. Nad tvorbou videa jsme strávili nespočet hodin, stejně tak psaním životopisu a nácvikem našeho výstupu. Pod vedením paní učitelky Heleny Volavkové jsme ale všechno stihli v řádném termínu a v co možno nejvyšší kvalitě.
Na náš výtvor jsme patřičně pyšní, ovšem mnohem cennější je pro nás tato zkušenost a ochota pana Zadražila s námi svůj příběh sdílet. Z rozhovoru s ním jsme si mnoho odnesli a na spoustu věcí máme kompletně nový pohled.
Pro zájemce je možné dohledat naše video, včetně životopisu a kompletní zvukové nahrávky pana Zadražila, na webu Paměti národa.
Velké díky panu Oldřichu Zadražilovi, paní koordinátorce Anně Kadlecové a samozřejmě paní učitelce za její pomoc a podporu. Děkujeme mnohokrát!