Apple Event – září 2021
Ve zkratce
Tradiční událost Apple Event proběhla nedávno a představila se na ní spousta zajímavých produktů, včetně zbrusu nových iPhonů 13. Pokud se chcete dozvědět více informací o všech představených novinkách, neváhejte si přečíst náš článek.
Mezi jednu z nejočekávanějších událostí ve světě mobilních telefonů bezpochyby patří každoroční představení nových iPhonů, které se již tradičně koná v první polovině září. Letos připadlo na 14. září. V posledních několika letech se Apple přeorientoval z velkých živých konferencí, které probíhaly v sále plném lidí, na online eventy, jež vysílá formou livestreamu na svém YouTube kanálu.
Kvalita konference je z filmařského hlediska na vysoké úrovni a obsahuje opravdu nádherné záběry. V průběhu představování nových produktů se Apple několikrát vrátil k tématu ekologie a téměř u každého produktu mluvil o tom, kolik procent materiálů, jako například hliníku, který se používá na konstrukce telefonů, je recyklovaných. Na tuto metu Apple naskočil minulý rok, když udělal velké rozhodnutí v podobě odstranění nabíječek z balení iPhonů právě z důvodu ekologie.
Ale teď už k samotným produktům, a to pěkně postupně – tak, jak se nám produkty ukazovaly v průběhu konference.
iPad mini překvapil
Nejprve Apple představil „nový“ iPad, u kterého proběhla změna pouze ve výměně procesoru za silnější A13 Bionic a také vylepšení přední kamery, vše ostatní zůstalo při starém. Kamera nově umí zajímavou funkci, jež spočívá v tom, že umělá inteligence sleduje pohyb a počet postav v záběru a podle toho provádí výřez tak, aby byli účinkující ve středu záběru.
Jako další přišel na řadu iPad mini, který je určitě nejvylepšenějším zařízením z celého eventu, jelikož byl změněn jak zevnitř, tak zvenku. Design iPadu byl předělán na hranatý ve stylu iPadu Air a iPadu Pro. Úhlopříčka Displeje narostla na 8,3 palců a dostalo se i na zmenšení rámečků. Důležitou změnou je osazení čipsetem A15 Bionic, nejlepším procesorem, který Apple v tomto typu zařízení používá. Čtečka otisků prstů se přesunula do zapínacího tlačítka a byla přidána i nová selfie kamera se stejnou kvalitou jako u předchozího tabletu. Nabíjecí konektor lightning byl nahrazen modernějším usb-c, které Apple paradoxně vychvaloval, i když se jeho implementování do svých telefonů dlouhodobě brání. Je tady snad vidět, že u firmy je na prvním místě výdělek a až poté žadonící fanoušci?
Apple Watch – stejná i vylepšená novinka
Následně se pozornost přesunula k novým hodinkám Apple Watch series 7, o kterých se dlouho dopředu spekulovalo, že přijmou design většiny ostatních Apple produktů v podobně rovných hran. To se nakonec nestalo a hodinky vypadají stejně jako dříve. S jednou podstatnou změnou, a tou je větší display, který je nově i zaoblený. Mezi další novinky patří lepší odolnost vůči prachu a rychlejší dobíjení.
To nejžádanější nakonec
A teď konečně k tomu hlavnímu, což není nic míň než nové iPhony. Apple se letos pochlubil hned čtyřmi novými moduly, stejně jako loni. Jsou jimi iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max.
Nejprve se detailněji podíváme na první dva. Menší z dvojice má display o velikosti 5,4 palců, větší 6,1 palců. Oba zobrazovače jsou bohužel 60Hz, což je dnes v této cenové kategorii ostuda, došlo však k navýšení jasu, což je rozhodně plus hlavně při používání telefonu na přímém slunci. Za mě nevzhledný výřez v displeji se zmenšil asi o 20 %, což je sice dobré, ale přesto se těším na dobu, až zmizí i těch zbylých 80 %. Jedinou změnou zevnějšku je posunutí fotoaparátů tak, že nejsou svisle pod sebou, ale diagonálně.
Výkonný procesor slibuje i rezervu do budoucna
Tradičně došlo k použití nové řady procesorů. Letos se jedná o procesor A15 Bionic, který je supervýkonný a bude stačit na veškeré věci, na které si uživatel vzpomene, a to i s rezervou do budoucna. Další změna proběhla v baterii, jež je nyní větší. Nabíjení probíhá bohužel stále pomocí lightning konektoru.
Fotoaparáty jsou zde v konfiguraci hlavní 12 MPx z loňského 12 Pro Max, který má velmi pokročilou stabilizaci, což poznáte hlavně při natáčení a pořizování nočních fotek. Širokoúhlý fotoaparát je též 12megapixelový. Zajímavou funkcí je i nový cinematic mode, což je v podstatě portrétní režim ve videu s možností upravit hloubku ostrosti i po natočení. V některých případech odvádí umělá inteligence dobrou práci a objekty ořízne pěkně, ve složitějších scénách už není stoprocentní a někdy vytváří zvláštní zář okolo objektů či postav, které mají být vybrány.
Próčko nezklame
Nyní už konečně k „próčkům“, která jsou ve spoustě věcech podobná svým menším sourozencům, a proto se zaměříme hlavně na rozdíly. Displeje zde mají 6,1 u menšího a 6,4 palců u většího modelu. Důležitým rozdílem je ale obnovovací frekvence, která je zde konečně 120 Hz a je dokonce adaptivní, což znamená, že telefon inteligentně mění frekvenci displeje podle toho, co děláte, a to na škále od 10 do 120 Hz. Tato funkce významně pomáhá výdrži baterie, která je zde i díky větší baterii podle prvních testů výrazně lepší.
Foťáky jsou zde dokonce tři, všechny jsou úplně nové a mají opět 12 MPx. Hlavní má opět onu skvělou optickou stabilizaci, kterou jsem zmiňoval i u předchozích modelů. Výrazné změny se dostalo širokoúhlému fotoaparátu, ten má totiž automatické ostření, a dá se tak použít i jako makro foťák. Na rozdíl od 2 nebo 5Mpx makro foťáků, které používají různí Android výrobci a které jsou vlastně k ničemu. Tento foťák tvoří opravdu kvalitní snímky, a to jak ty standardní, tak i ty makro. Teleobjektiv má už trojnásobný optický zoom a dělá také krásné snímky. Všechny fotoaparáty mají nově noční režim a je zde přítomná také funkce cinematic mode.
Závěrem je asi potřeba říci, že letošní telefony jsou spíše evoluční a nijak zvlášť nepřevyšují loňské modely. Podle všech spekulací a podle toho, jak Apple představoval své produkty v historii, se však očekává, že příští generace iPhonů přinese velké změny, a to i na poli designu.
Uvidíme jak se Applu a v jakých množstvích podaří vyrábět nové produkty. Zlí jazykové tvrdí, že se tak již nyní děje na úkor iPadů ve prospěch iPhonů.