Daniel Kratochvíl Šimon Matoušek Všehochuť

Problematika grafických karet a proč nejsou na trhu

Ve zkratce

Grafické karty se staly nedostatkovým zbožím a hráči si nemohou užívat své oblíbené nové tituly. Proč tato situace vznikla a spraví se ještě letos?

V současnosti se normální člověk nemá šanci ke kartám téměř dostat. (foto: Kryptomagazín.cz)

Pokud jste v poslední době chtěli zakoupit nový počítač, jistě jste narazili na problém, že na běžných obchodech, jako je Alza či CZC, nelze zakoupit klasické grafické karty řady RTX 3000 či 2000. Jestli jste se pokusili pátrat na jiných méně známých obchodech, zjistili jste, že grafické karty nelze koupit téměř nikde. Ale proč tato zvláštní situace nastala?

Vzrostl zájem o hraní her i o těžbu kryptoměn

Důvodů je hned několik. Jedním z nich je velký zájem o hraní počítačových her kvůli pandemii. Například u služby Steam, což je online obchod s hrami, se zvětšil počet uživatelů skoro dvojnásobně.

Další příčinou je velký zájem o těžbu kryptoměn. V posledních měsících proběhl raketový nárůst cen jak Bitcoinu, tak Etheria, které je velmi často těžené. Pro těžení kryptoměn je potřebné využít velmi výkonné grafické karty, například výše zmiňované RTX 3000. Pokud si těžař jednu z těchto karet koupí, investice se mu vrátí během dvou až tří měsíců. Průměrná karta z této řady stojí deset až dvacet tisíc korun. Problém je, že těžaři nekupují jednu grafickou kartu jako hráči, ale klidně i desítky kusů, které zapojí do takzvaných rigů, což je speciální zapojení karet pro těžbu.

Roli hrají i překupníci

V neposlední řadě jsou to překupníci na bazarech, kteří se snaží nedostatku karet využít ve svůj prospěch a skupují je po desítkách, aby je pak mohli prodat i za dvojnásobek ceny na všech možných bazarech. Jejich strategie je velmi propracovaná. Mají speciální scripty, které jsou nastaveny tak, aby vykoupily karty z běžných e-shopů během několika milisekund. Takže normální člověk nemá šanci se ke kartám dostat.

Jde s tím něco udělat?

Tuto situaci samozřejmě zaregistrovali i výrobci, například NVIDIA. Ti se snaží situaci zabránit, ale zatím se jim to moc nedaří. Například vydali speciální řadu grafických karet určenou přímo pro těžení kryptoměn. Jsou jiné v tom, že nemají výstup na monitor a jejich hardware je uzpůsoben pouze pro těžení. Nevýhodou však je, že po skončení kryptománie se taková karta nedá prodat na bazarech hráčům, což může odradit těžaře od koupě.

Dalším způsobem „obrany“ bylo softwarové omezení těžby na nové kartě NVIDIA RTX 3060, které snížilo výkon na polovinu, pokud karta zjistila, že na ní probíhá těžba. Háček je v tom, že NVIDIA během čtrnácti dnů omylem zveřejnila beta firmware, na kterém se těžit dá.

Vidina zlepšení?

A kdy se situace zlepší? Předpokládá se, že karty budou zase dostupné, až opadne kryptománie. Tato situace by mohla nastat v druhé polovině tohoto roku. Do té doby doporučujeme nekupovat nové grafické karty, protože nejsou dostupné ani řady jako GTX 1000 nebo GTX 1600, a starší karty se rozhodně nevyplácí pořizovat.

Jak se jako hráč zachovat?

Co vlastně mohou hráči jako my proti této situace udělat? Rozhodně nekupovat karty od překupníků, protože pokud tak učiníme, bude to pro překupníky výhodné a budou ve vykupování karet pokračovat. Nezbývá tedy nic jiného než čekat a zahrát si na starším stroji anebo vyzkoušet cloudové služby, jako je například GFORCE NOW a GOOGLE STADIA. A pokud je váš počítač hodně pomalý, můžete zkusit starší hry, třeba první díl Zaklínače nebo Life is strange 1.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *