Alžběta Pavlíčková Všehochuť

Proč bychom se měli zajímat o naši planetu?

Ve zkratce

Přemýšlím ekologicky! A co vy? Přinášíme vám důležité informace o ekologické tématice. O tu bychom se totiž měli zajímat my všichni.

Čím déle jsme my, lidi, na planetě, tím více ji ženeme k záhubě. (foto: Ivana Holcová)

Naše planeta, jak všichni víme, je jen jedna. Kdyby měl každý z nás jednu květinu, o kterou by se musel starat, protože pokud by uvadla, náš život by skončil, s největší pravděpodobností by o ni pečoval. A tak to je i s naší planetou. Jenže její stav není záležitostí jednoho člověka, ale nás všech. Proto o ni musíme pečovat. Čím déle jsme my, lidi, na planetě, tím více ji ženeme k záhubě. A nikdo z nás neví, kdy dojde k jejímu naprostému fiasku.

Je to záležitostí nás všech

Každý z nás si může říct: ‚‚Mě se to netýká, to není můj problém.” A přesně tak vystihneme náš problém. A jestli si myslíme, že se to netýká nás a nechceme vzít zodpovědnost do svých rukou kvůli sobě, tak alespoň kvůli našim dětem. Však my sami nemáme rádi, když musíme „žehlit“, nebo řešit problémy, které jsme sami nezpůsobili a za které ani nemůžeme. Buďme ohleduplní a neházejme tuto zodpovědnost na naše potomky.

Jak teď mohu pomoci já sám?

Úplně jednoduchou věcí, kterou může každý z nás udělat, je přemýšlet nad věcmi a mít chuť něco zlepšit. Třeba když jdeme do obchodu a chceme koupit nějakou drobnost nebo běžný nákup, můžeme u toho přemýšlet ekologicky.

Když koupíme čtyři malé jogurty, které nejsou ani moc zdravé, naopak jsou ale chemicky obarvené a přeslazené, neuděláme dobře ani sobě, ani planetě. Kdežto kdybychom si koupili jeden velký bílý přírodní jogurt, můžeme si ho sami osladit domácím medem nebo marmeládou a dávkovat si ho podle svých potřeb. A vytvoříme méně odpadu, než kolik ho vznikne ze čtyř malých jogurtů. Navíc kelímek od velkého jogurtu lze využít v domácnosti dále. Například jako krabičku na zbytky od oběda, kelímek na fixy nebo jako květináček. Dá se s ním dělat spousta věcí.

Na druhou stranu si můžeme říci: „Ale to je přeci úplně jedno, co koupíme, však když doma recyklujeme, tak je to v pořádku.“ Ale tady pozor! Ne všechen plast je recyklovatelný, a tím pádem znovu použitelný. To, co se nezrecykluje, jde na skládku, která se stále rozrůstá a na kterou si všichni stěžujeme, když vidíme, jak smrdí a jak zabírá pěkné místo. Ale v důsledku za část té skládky můžeme sami.

I malé kroky jsou lepší než nic

Pokud máme možnost uzeniny koupit v uzenářství či masně, proč bychom kupovali párky nebo šunku zabalené v plastu v supermarketech? Navíc možná nejsou ani tak chuťově dobré jako ty, co nám naváží a dají do menšího obalu či papírového sáčku v masně.

Prosím, mějme mysl otevřenou i při tak běžné věci, jako je nakupování. Hromadění zbytečných věcí, co vlastně použijeme jednou a pak je vyhodíme, nebo objednávání levných věcí z asijských e-shopů vypadají lákavě. Ale ve skutečnosti jsou to většinou věci, co ani nepotřebujeme, a zbytečně tak vytváříme nový odpad, a to úplně zbytečně.

Jde o věci, které můžeme zhodnotit všichni za sebe – pomáháme naší planetě? Té květině, o kterou se musíme starat, abychom neumřeli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *