Jakub Mejstřík Jan Kresa Věda Vojtěch Novotný

Co kdyby nebyly plasty

Ve zkratce

Plast je důležitý materiál s mnoha klady i zápory, ale jak by svět bez něj vypadal? Byl by svět čistší? A nákupy těžší? A čím by byla obalená naše elektronika, když ne umělými hmotami?

Umíme si představit život bez plastů? (foto: Jakub Mejstřík)

Život bez plastů si většina z nás asi ani nedokáže představit. Co kdyby však jejich neexistence byla skutečností? Jak moc odlišný by byl den bez všudypřítomných plastických hmot od toho, jak ho známe dnes?

Dokážeme si to vůbec představit?

V první řadě bychom nesli z ranního nákupu několikrát těžší tašku, např. s mlékem ve skleněné láhvi nebo kávovými zrny v plechovce. Kdybychom se potom ještě chtěli při snídani jen tak podívat do notebooku nebo mobilního telefonu a zkontrolovat na internetu, co je nového ve světě, nejspíš bychom drželi v ruce nějaké zařízení obalené v kovových slitinách… Proč? Nebylo by možné využít na kryt těchto zařízení plast.

Nezbytnou součástí všech dní a vlastně i celého života je voda. Kudy by ale tekla, když ne polypropylenovými trubkami nebo těmi z PVC?

Samozřejmě by to obnášelo i klady

Na druhou stranu by oceány na naší planetě nebyly rozhodně zamořené tunami a tunami plastů, jako právě v tuto chvíli jsou. Spousta zvěře by netrpěla kvůli umělohmotným odpadkům a syntetickým vláknům, do kterých se zamotává, ale ne vždy se pak zvládá vyprostit. I naše lesy bývají často plné věcí, které se mnohdy rozkládají klidně celá desetiletí.

Ať už mají vlastnosti jakkoliv dvojsečné, i přes to všechno jsou umělé hmoty pro dnešní společnost velice důležité. Tyto materiály, ostatně jako každé jiné, mají své „mouchy“. Až na to, že tyto „mouchy“ jsou celkem velké. A proto na závěr přicházíme s malým, ale podstatným ponaučením. Třiďte odpad, má to smysl!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *