Klára Zažímalová Škola

Pocity maturantů těsně před vypuknutím zkoušek dospělosti

Letošní maturity už klepou na dveře. Jaké jsou pocity hlavních aktérů – žáků 4. ročníku? A co všechno jim tento neobvyklý školní rok dal a vzal?

Rok 2020 a 2021 studenty dovedl k větší samostatnosti a k posílení vůle. (foto. Klára Zažímalová)

Studenty posledního ročníku naší školy čekají zkoušky dospělosti. Zeptali jsme se jich na pár otázek, abychom zjistili, jaký mají názor na letošní maturity, jak vnímají situaci. A o výsledky ankety, které se zúčastnilo celkem 14 studentů, se rádi podělíme s vámi.

Oceňují maturanti covidové maturity?

V první otázce jsme se ptali, jestli jsou respondenti rádi, že maturují právě tento rok. Zde můžete vidět vyhodnocení.

– 71 % dotazovaných odpovědělo NE
– 29 % dotazovaných odpovědělo ANO

Dále nás zajímalo, zda maturanti přivítali možnost dobrovolné ústní zkoušky.

– 86 % respondentů odpovědělo ANO
– 14 % respondentů odpovědělo NE

Třetí otázka směřovala k tématu, zda si myslí, že bude letošní maturita mít stejnou hodnotu v očích veřejnosti, jako maturity z minulých let.

– 7 % maturantů odpovědělo ANO
– 57 % maturantů odpovědělo NE
– 36 % maturantů odpovědělo NEVÍM, JE MI TO JEDNO

Čtvrtá se týkala vztahů. Ptali jsme se, zda respondenty mrzí, že své spolužáky dlouho neviděli.

– 71 % maturantů odpovědělo ANO
– 29 % maturantů odpovědělo NE

Jakých akcí se museli vzdát?

S maturitním ročníkem jsou spojené různé akce. Většinu z nás by asi mrzelo, kdybychom o ně přišli. A tak jsme se zeptali, o jaké zážitky Covid maturanty připravil a na jaké akce se těšili. Z ankety vyplývá, že nejvíce se všichni těšili na maturitní ples, dále na stužkovací večírek,

pasování a cyklovodácký kurz. V odpovědích se také objevila zmínka o tom, že maturantům chyběly výklady maturitních předmětů v prezenční formě.

Našli v sobě i kousek optimismu?

A přinesla maturantům tato neobvyklá situace i něco dobrého? Odpovídali, že si uvědomili, jak je stresování zbytečné. Rok 2020 a 2021 je dovedl k větší samostatnosti a k posílení vůle. Objevila se také odpověď, že někomu tento rok nepřinesl vůbec nic dobrého. A někteří další konstatovali, že jsou rádi, že se střední školou končí.

Děkujeme všem, kteří se do ankety zapojili, a maturantům přejeme hodně štěstí!