Hudba Milan Zámostný

Chybí vám koncerty? Zkuste jejich online podobu!

Ve zkratce

Koncerty chybí nám – publiku i samotným umělcům, pojďme se tedy podívat, jaké možnosti v současné situaci máme, abychom alespoň trochu té hudební kultury zažili.

Do online světa samozřejmě nešly jen festivaly, ale také běžná vystoupení. (foto: Mediář.cz)

Současná situace kultuře nepřeje. To ovšem neznamená, že by se nehledaly cesty, jak ji alespoň částečně držet při životě. Dnes se společně podíváme na cestu, kterou se vydali hudebníci. Hudební kultura totiž kromě vydávání alb žije ještě z jedné, neméně důležité, věci. A tou jsou samozřejmě koncerty před živým publikem. Ty ovšem díky koronavirové situaci nejsou možné, a tak byli muzikanti donuceni začít hledat nové způsoby. Volba logicky padla na streamy a online koncerty. Nejprve se tedy podíváme, jaká online vystoupení jsme si mohli užít v poslední době. Poté se zamyslíme, jak dobře zastupují online koncerty ty živé.

Online festival představil české i zahraniční hvězdy

6. května jsme se mohli zúčastnit mezinárodního festivalu BlueFest. Stream začal ve 20:00 a byl vysílán na Youtube. Zhlédnout ho můžete i ze záznamu, a to zdarma. Ovšem ti, kteří by chtěli umělce a kulturu podpořit, mohou zaplatit dobrovolné vstupné přímo na stránce, kde se vystoupení vysílají. No a jaké hvězdy se zúčastnily? Z českých řad zde bylo silné zastoupení od kalibrů, jako je Dan Bárta a jeho kapela Illustratosphere, Vladimír Mišík s kapelou, Jan Spálený, trio Ivana Hlase či hip-hopové uskupení Gypsy.cz. Ze zahraničí zavítal James Harries, Southern Avenue nebo Walter Trout.

Koncerty i křesty alb českých tvůrců

Do online světa samozřejmě nešly jen festivaly, ale také běžná vystoupení či křesty alb. A 9. května se jedny takové křtiny nového alba odehrály. Šlo o album Šminky padlejch královen od tuzemské punkové kapely Nežfaleš. Akce byla streamována ze strahovského klubu 007.

Posledním z koncertů z naší české kotliny, který zde zmíníme, je benefiční koncert Hrajeme pro 20 ZOO. Jak již název napovídá, výtěžky z koncertu půjdou jako finanční podpora pro 20 českých ZOO. Koncert se vysílal ze zahrady Lidových sadů, což je součást Liberecké zoo. No a s kým jsme se na něm mohli „vidět“? Například s kapelami No Name, MIG 21, Rybičky 48, s Danem Bártou, Jakubem Děkanem a mnohými dalšími hvězdami.

Stojí to ale vůbec za to?

Je bez debaty, že online koncerty ty živé nikdy nenahradí. Vytrácí se přímá interakce s publikem, bezprostřednost živého vystoupení, napětí a adrenalin. A co teprve ta skutečnost, že je nepochybně mnohem těžší hrát před lidmi bez možnosti koncert vypnout, kdy se umělci nemohou schovat za obrazovky a je jenom na nich, jak dobře vše se zvukaři zkoordinují. O kolik více poté stoupá naše úcta. Nicméně pojďme si společně říci, že hudebníci jinou možnost nemají, a je chvályhodné podpořit je alespoň takto, aby se nestalo, že až naše oblíbené muzikanty budeme již moci vidět naživo, zjistíme, že jsou z nich účastníci fronty na úřad práce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *