Co kdyby nebyly polovodiče…
Ve zkratce
Jsou polovodiče důležité? Co kdybychom je neměli? Dokážeme se bez nich obejít? Jak by svět bez nich vypadal?
Někteří z vás možná ani netuší, co je to polovodič. Inu, je to velmi důležitá věc v oblasti moderních technologií. Věc, jejíž elektrická vodivost závisí na vnitřních nebo vnějších podmínkách. Některé z nich, jako jsou např. křemík a germanium, můžeme dokonce najít i v periodické tabulce prvků. Asi se ptáte, zda se dá bez takových polovodičů vůbec obejít.
Moderní svět by se bez nich neobešel
Samozřejmě, že lidé po staletí žili i bez nich, avšak pro dnešní moderní svět by bylo zásadním problémem tyto součásti nemít. Kdyby roku 1947 v Bellových laboratořích nebyl vynalezen první tranzistor, což je základní polovodičová součástka, světlo světa by nikdy nespatřily věci jako mobilní telefon, osobní počítač, digitální televize nebo třeba raketoplán Challenger. Vývojově by se technologie zastavily někde na úrovni 50. a 60. let 20. století.
Okusili bychom život našich předků
Komunikace by probíhala stále pomocí dopisů a pevných linek. Elektrické kytary na našich milovaných vinylových deskách by stále hrály výborně. Války a vojenská střetnutí by nejspíš vypadaly jako z 2. světové války, protože by technicky vůbec nebylo možné vyvíjet a odpalovat naváděné střely na cíle, které ani nevidíme. Vlaková doprava by byla běžnější než ta letecká.
Bez polovodičů bychom elektřinu mohli využívat „pouze“ na svícení, topení a nějaký pohyb pomocí elektromotorů. Úplným vrcholem by byly nejspíš rádia a černobílé televize.
Mělo by to i své výhody
Bez všemožné digitalizace by byl možný klidnější, lidštější a taky pomalejší život s hlubšími vztahy. Asi poslední věcí je fakt, že bychom se toho nemuseli tolik učit ve fyzice. Co myslíte vy? Dokážete si představit život bez těchto vymožeností?
Děkujeme panu učiteli Vejmelkovi za poskytnutí zdrojů, ze kterých jsme čerpali informace pro tento text.