Boj o ručičky — letní, nebo zimní čas?
Ve zkratce
Letní a zimní čas. V poslední době poměrně kontroverzní téma. Je lepší zachovat dosavadní střídání, nebo by se měl ustálit pouze jeden z nich? A který z těchto časů je v našich podmínkách „vhodnější“?
Není to tak dlouho, co se změnil čas. Kdy se ale toto každoroční střídání zavedlo? A proč? Navíc se mluví o jeho zrušení. Jaké to bude jen s jedním časem? A který čas bude pro nás výhodnější?
Nahlédněme do historie
Samotný princip fungování letního času poprvé zmínil Benjamin Franklin v jednom ze svých dopisů už v roce 1784. Dopis ale myslel ironicky. Chtěl jen podotknout, že lidé by měli vstávat a chodit spát dříve, aby lépe využili denního světla.
Letní čas jako takový se u nás zavedl až během první světové války v roce 1916. Bylo to z důvodu ušetření paliva. V roce 1918 byl ale zrušen. To samé se opakovalo během druhé světové války. Trvale se v Československu letní čas zavedl v roce 1979. Vždy začínal poslední březnový víkend a končil poslední zářijový víkend.
Jediná změna od té doby se stala v roce 1996 – letní čas už nekončí poslední zářiový víkend, nýbrž poslední říjnový.
Bude střídání času zanedlouho minulostí?
Návrh na zrušení střídání času přišel již na začátku roku 2018 a schválil se o pár měsíců později. Každý členský stát Evropské unie by si měl vybrat čas, který mu bude více vyhovovat – buďto letní, anebo standardní (nesprávně nazýván zimní). Poslední změna času měla proběhnout v roce 2021, ale kvůli koronavirové pandemii toto téma upadlo v zapomnění.
Většina Čechů preferuje letní čas
Podle průzkumu společnosti STEM/MARK preferuje většina Čechů letní čas. Proč tomu ale tak je? Možná proto, že nikdo nechce přijít o dlouhé letní večery. A i v zimě by díky letnímu času bylo déle světlo, takže by lidé mohli po práci či škole trávit více času venku.
Další výhodou je, že některé větší obchodní státy se spíše přiklání k letnímu času, bylo by tedy i pro nás jednodušší, kdybychom také využívali letní čas.
Zimní čas má ale své nesporné výhody
V zimě by s letním časem vycházelo slunce až o půl deváté ráno. To by mohlo být dosti nepříjemné. Vezměte si, že by byla první vyučovací hodina ještě za tmy. Další obhajobou zimního času je to, že zimní čas je ten „přírodní“ a „správný.“ Se standardním časem totiž slunce v poledne ukazuje na jih. Navíc původní účel letního času je uspoření energie. Ta je dnes ale minimální. Největší úspora je v období kolem rovnodennosti, a to jen jedno procento.
Dejte nám vědět!
Dělá vám střídání času problém? Nebo jste spáčem, kterého hodina sem / hodina tam nerozhodí?
Já jsem rozhodně pro zachování obou časů. Mám ráda dlouhé letní večery a zároveň se mi nelíbí představa, že v zimě bude ráno do půl deváté tma.
Souhlasím, v létě se dá venku pracovat klidně i do devíti, pul desáté. Touto změnou toto odpadne.
Taky bych zanechala oba časy. V létě chci být venku večer s přáteli, a tak ocením déle světlo. Zato takto bude už v půl čtvrté ráno svítit sluníčko