Šimon Matoušek Škola

Zamyšlení studenta: Distanční výuka není špatná, ale je potřeba ji dávkovat pozvolna

Distanční výuka je už dlouho – a možná ještě na dlouho – aktuálním tématem. Jeden z našich redaktorů se zamyslel nad jejími klady a zápory. Souhlasíte s ním, nebo to vidíte jinak?

Distanční výuka není špatná, ale je potřeba ji dávkovat pozvolna (foto: Ivana Holcová)

Distanční výuka každému v něčem vyhovuje a v něčem naopak zase vadí. Já si například užívám, že nemusím vstávat v šest ráno, abych stihl vlak do školy. Nyní stačí vstát deset minut před hodinou, zapnout počítač a rychle se nasnídat. Na druhou stranu je strašně těžké udržet svoji pozornost při online hodině.

Úskalí distanční výuky

A můžeme najít ještě mnoho dalších problémů distanční výuky. Například to, že jestli se naučíte danou látku, závisí jenom na vás, protože vždycky můžete místo hodin dělat něco jiného a napsat, že vám nejde mikrofon, takže vás učitel nevyvolá.

Na písemky se možná někteří nemusí tak moc učit, protože se vždycky najde nějaký způsob, jak dostat vyhovující známku, i když látku třeba vůbec neumíte. Takže i když někdo má dobré známky, tak z učiva nemusí umět zhola nic. A donutit se učit danou látku, i když víte, že písemku můžete nějak obejít, je občas obtížené.

Zároveň je ale potřeba myslet na to, že všechny ty znalosti se nám budou hodit v dalších týdnech, měsících, letech, u maturity… A když teď budeme výuku obcházet, můžeme si do budoucna poměrně hodně „zavařit“. Občas tak žák musí bojovat sám se sebou a se svým svědomím.

Má ale i své plusy

Na druhou stranu, výhodou online výuky je určitě pohodlnost (alespoň pro žáky). I když to úplně neprospívá fyzičce. Můžete, jak jsem již zmiňoval, vstát trochu později než normálně, jen si sednout před obrazovku, zabalit se do deky, poslouchat hudbu a přitom se učit do školy. V distanční výuce je o dost příjemnější být na hodinách.

Většina hodin se ani tolik neliší od hodin ve škole. Pan učitel/paní učitelka vám prostě nasdílí prezentaci, stejně jako by ji promítal/a ve škole.

Distanční výuka není špatná, ale je potřeba ji dávkovat pozvolna

Myslím si, že distanční výuka není špatná věc, jen když trvá už moc dlouho, tak se začnou projevovat její nedostatky. Kdyby se třeba distanční výuka střídala s prezenční po týdnech, tak by to bylo mnohem lepší, protože, jak jsem zmiňoval, učení v online výuce je pohodlnější, ale psaní testů je v rámci klasifikace lepší normálně ve škole.

Podělte se o svůj názor!

A napište nám do komentářů, co si o distanční výuce myslíte vy.