Nosorožec bílý severní – druh, kterému hrozí vyhynutí
Ve zkratce
Na světě existují už jen dva poslední jedinci nosorožce severního bílého. Obě dvě zvířata byla odchována v české ZOO. Co o tomto poddruhu víme? A je ještě nějaká šance na jejich záchranu?
Nosorožec bílý severní je jeden ze dvou poddruhů nosorožce bílého neboli tuponosého. Jeho název vznikl špatným překladem z holandštiny do angličtiny. Slovo wijde, které znamená široký a poukazuje na široká ústa tohoto druhu, bylo přeloženo jako white, tedy bílý. Tento mohutný savec, který měří na délku skoro čtyři metry a váží až 2,3 tuny, je hned po slonovi druhé největší africké zvíře. A i přes to jsou na světě jen poslední dva jedinci. Samice Nájin a Fatu, které byly odchovány v ZOO Dvůr Králové a od roku 2009 žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Tam byly vpuštěny společně se samci Sunim a Sudánem s nadějí, že se rozmnoží. Bohužel k tomu nedošlo, nejen proto, že oba samci už jsou po smrti, ale i ze zdravotních důvodů obou samic.
Proč skoro vyhynuli?
Za vymizení nosorožců bílých severních může zejména pytláctví. Nosorožci jsou loveni kvůli svým rohům, které jsou neskutečně drahé. Kilogram rohu stojí kolem 130 tisíc dolarů, tedy skoro tři miliony korun. Nosorožčím rohům je v tradiční medicíně přisuzována moc léčit rakovinu. Roh se rozdrtí ve speciální misce s hrubým dnem, zaleje vodou a vypije. Vědecké studie ale mnohokrát dokázaly, že nosorožčí rohy na lidské zdraví žádný vliv nemají. Někteří lidé si rohy kupují, aby dali najevo vysoký sociální status a velké množství peněz, které vlastní. Přitom jsou ze stejného materiálu jako naše nehty.
Lze je ještě nějak zachránit?
I přes to, že není naživu jediný samec, pořád je naděje na jejich záchranu. Vědci zamrazili zemřelým samcům spermie a odebrali samicím Nájin a Fatu vajíčka. Vajíčka nechali v laboratoři dozrát a poté je oplodnili rozmrazenými spermiemi. Tímto způsobem se již v roce 2019 v italské laboratoři Avantea v Kremoně podařilo vytvořit první embryo. Celkem se jich vyvinulo pět. Poslední dvě na konci minulého roku. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu samic nebude možné embrya do živých samiček severního bílého nosorožce vložit. Místo toho se vyberou náhradní matky, vhodné samice příbuzného poddruhu jižního bílého nosorožce, které mládě odnosí. Můžeme tedy doufat, že se severní bílé nosorožce ještě podaří zachránit.