Sněhové rekordy v ČR i ve světě
Ve zkratce
Zajímá vás, jaký průměr měla největší sněhová vločka, jak vysoký byl největší sněhulák nebo jaké rozměry měla největší lavina v ČR? Pojďme si představit tyto sněhové rekordy a udělat tečku za zimním obdobím.
Sníh – pro lidi žijící ve vyšších zeměpisných šířkách je přirozenou součástí života. Díky svým velmi dobrým izolačním schopnostem může být použit i na stavbu obydlí – iglú. U nás se sníh většinu roku neobjeví a přijde až s nástupem zimních měsíců, kdy lidem může sloužit k zimním sportům nebo radovánkám, jako je například koulování nebo sáňkování. Na druhou stranu může být ale i velice nebezpečný, a to v podobě lavin nebo třeba sněhových bouří.
Sněhová minulost v ČR
Není to tak dávno, kdy v zimě na přelomu let 2005/2006 do Česka dorazila tlaková níže a s ní velmi intenzivní trvalé sněžení. Díky němu tehdy napadlo až 50 cm sněhu za 24 hodin. Tento stav zasáhl nejen českou dopravu, ale i kulturu, protože ji svou písní „Ladovská zima“ zdokumentoval Jaromír Nohavica.
Dále také určitě stojí za zmínku zima 1995/1996, která kromě velmi nízkých teplot přinesla i velké množství sněžení. V důsledku toho bylo na Labské boudě naměřeno rekordní množství nového sněhu. Za celou sezonu tam napadlo 896 centimetrů.
Rekord napadaného množství sněhu za jeden den drží Lysá hora s hodnotou 108 centimetrů. Bylo to 16. dubna 1916.
Dalším rekordem je největší lavina, která se utrhla 20. března 1968 v Krkonoších. Byla 1 km dlouhá, 60 m široká a valilo se v ní 21 000 tun mokrého sněhu rychlostí 100 km/h do polského údolí Bialy Jar.
Světové rekordy
Sněhové rekordy jsou měřeny po celém světě. Pojďme si představit ty nejzajímavější.
- Největší sněhová vločka, která je zapsaná v Guinnessově knize rekordů, měla v průměru okolo 38 cm. Tato vločka spadla v americké Montaně v roce 1887.
- Největší sněhulák, taktéž zapsaný v Guinnessově knize rekordů, byl postaven v Rakousku. Byl pojmenován „Riesi“ a měřil 38,04 metru.
- Největší kupolové iglú bychom našli ve Švýcarsku. Na jeho stavbě, která trvala 3 týdny, se podílelo 18 lidí. Iglú měří impozantních 10,5 m na výšku, jeho vnitřní průměr je 12,9 m. Na stavbu bylo použito přibližně 1400 bloků sněhu.
- Další světový rekord byl naměřen v městečku Capracotta v italských Apeninách, kde za pouhých 18 hodin 5. března 2015 napadlo 256 cm sněhu! Za hodinu je to v průměru okolo 15 cm.
- Absolutní rekord ve výšce sněhové pokrývky zřejmě drží Japonské Alpy. Konkrétně stanice Mt. Ibuky na ostrově Honšú, kde 14. 2. 1927 leželo neuvěřitelných necelých 12 metrů sněhu (1182 cm). Touto oblastí vede i známá silnice Tateyama Kurobe Alpine Route, která bývá i v období tuhé zimy udržována, a tím tak pro turisty tvoří nezapomenutelnou podívanou.