Knihy Radim Šalanda Škola

Dílna tvůrčího psaní s Petrou Braunovou

Nejde vám sloh? Nebo vás tvůrčí psaní baví a chtěli byste se zlepšit? Právě pro takové z nás tu byla ve čtvrtek 10. 2. malá dílna, ve které se nám naše přání mohla splnit. Pod taktovkou známé spisovatelky Petry Braunové jsme měli prostor vymyslet příběh, kolektivně jej sepsat, ilustrovat, navrhnout obálku a k tomu se nám dostalo i spoustu užitečných tipů, jak psát lépe a poutavěji.

Foto: Marta Veselá Jirousová

Petra Braunová je známá česká spisovatelka, jejíž knihy jako Ztraceni v čase, Dům doktora Fišera, Kalvárie nebo Česká služka, aneb byla jsem au-pair jistě mnohým z vás nejsou neznámé. Spousta z nás se s ní již mohla setkat na základních školách, kam jezdí pořádat své Dílny tvůrčího psaní.

A právě tato slavná dáma zavítala k nám na školu. Jak to tedy probíhalo?

Sešli jsme se před osmou hodinou ve studovně. Zprvu to vypadalo, že nás bude jen pár, ale nakonec jsme museli přidávat židle. Paní Braunová nás přivítala a vysvětlila, jak vlastně taková dílna funguje, a v následujících minutách jsme vymysleli příběh, který budeme zpracovávat. Každý z nás mohl přispět svým nápadem tak, aby nás psaní co nejvíce bavilo. Když už jsme měli všichni jasno, vrhli jsme se na úvod příběhu.

Až na vylitou kávu paní Braunové se nic špatného nepřihodilo a nám se skvěle dařilo. Přesto čas rychle utíkal a my museli psát jako o život, abychom za dopoledne vše stihli. Dopsat úvod, začít zápletku, nakreslit ilustraci, dokončit zápletku, vrhnout se na rozuzlení, navrhnout obálku a vymyslet název… Mohlo by se zdát, že v takovém časovém presu nezbydou na legrácky čas, ale opak je pravdou. Smáli jsme se hodně a nedá se říct, že by panovala nuda.

Z našich textů pak paní Braunová vždy vystřihla povedenou větu, souvětí nebo odstavec a dohromady tyto ústřižky utvořily příběh, na který se již nyní můžete zajít podívat ke studovně, kde je zavěšený na panelech, a brzy se jej dočkáte i na Zpravodaji.

Když jsme kolem jedné hodiny končili, byli jsme už všichni trochu unavení a zmoření nekonečnými řádky textu. Navzdory tomu jsme ale vesele napsali zábavný závěr a oddychli si, že jsme včas hotovi. Myslím, že každý z nás si z čtvrtečního dopoledne něco odnesl. A ať už to byl tip do budoucího tvoření, nebo pocit hrdosti na náš příběh, všichni jsme si to užili, jak se dalo.

Děkujeme paní Petře Braunové a paní učitelce Veselé Jirousové za krásný a inspirující zážitek.