Ivan Martin Jirous, Jáchym Topol, Egon Bondy. Tato jména by měl znát každý, kdo sympatizuje s undergroundem
Ve zkratce
„Jak dlouho Bože ještě snesu, že žiju v ustavičném stresu? Tak dlouho jak se Tobě zachce, potrvá moje frustrace.“ Pojďme nahlédnout do dalšího undergroundového okénka…
Ivan Martin Jirous, Jáchym Topol, Egon Bondy. Nejvýraznější osobnosti české literární scény dvacátého století spojené s pojmem underground. Ale nemusíme je znát jen ve spojení s ním. Jejich tvorbu probíráme v hodinách češtiny, jejich texty můžeme naleznout v čítankách. Milovníky literatury tato tématika jistě zaujme.
Netradiční pohled do (ne)tradičních životů
Jako vždy jsou to složité osobnosti. Odsuzované i vychvalované. Jáchym Topol získal za svou knihu Citlivý člověk Státní cenou za literaturu a jeho knihy jsou zajímavým pohledem do (ne)všedních životů, ale předpokládáme, že ho sotva kdo zná.
Ivan Martin Jirous byl se svými básnickými sbírkami oceněn cenou Jaroslava Seiferta, a přesto ho většina lidí bude brát jako muže holdujícího alkoholu. I tak to byl muž, který psal svým dcerám z vězení pohádky a nejrůznější básničky, které se i dnes těší velké oblibě. A jeho Labutí písně jsou překrásné. Promítají se v nich autorovy zkušenosti s vězením i problém s politickým systémem. Jirousův „guru“ Egon Bondy, prozaik a básník, svou tvorbou ovlivnil právě i Jáchyma Topola.
Která kniha vás zaujme?
Myslíme si, že v každém díle se dá najít něco inspirativního. Pokud se do nějaké knihy budete chtít pustit, asi bychom vám doporučili ta oblíbenější díla, jako je Anděl (Jáchym Topol), Labutí písně (Ivan Martin Jirous) a Invalidní sourozenci (Egon Bondy).