Vyplácí se věřit letním pranostikám?
Ve zkratce
Byly pro vás pranostiky vždy jedna velká neznámá? Či si je nikdy nedokážete zapamatovat a pak na to doplácíte? Tento článek tedy bude pro vás to pravé. Podíváme se na pár pranostik, jejich význam a relevanci.
S příchodem nového ročního období přichází též doba, kdy nás naše či cizí babičky, dědečkové a někdy i rodiče opět začínají „krmiti“ letními pranostikami, snad v dobré víře, aby nás nezaskočilo počasí, abychom byli připraveni. Jenže kdo si má všechny ty informace zapamatovat do dalšího roku? A jsou vůbec všechny tak pravdivé, jak je nám líčeno? Ptát se znovu a znovu, to radši ne, přece nechceme vypadat, jako když jejich rady neposloucháme a zpochybňujeme. Štěstí přeje připraveným, tedy vám zde představíme pár důležitých nebo známých pranostik s jejich významy, takže kdykoliv budete potřebovat, najdete tento článek a budete vědět, jak na tom budete. Nejprve si ale řekneme, co to pranostika vlastně je.
Pranostika – co to vlastně je?
Pranostika je součástí lidové slovesnosti. Má předpovídat vliv určitého období či dnů na počasí či zemědělství. V dřívějších dobách byl pranostikám přisuzován poměrně velký význam, nicméně v současnosti se říkají spíše s nadhledem a neberou se příliš vážně. Je potřeba si říci, že určité pranostiky jsou pravdivé, ale jiné, spíše takové pověry o počasí, se příliš neshodují s realitou.
Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři
Jednou z nejznámějších a často citovaných pranostik je „Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři“. Jiří má svátek 24. dubna, tedy již v druhé polovině jara, a tak můžeme říci, že s oteplením opravdu ožívají tvorové, kteří se díky teplejšímu počasí proberou ze své ztuhlosti, a začnou lézt všude kolem. Ovšem hadi u nás se mohou probouzet mnohem dříve, již kolem 6 °C vylézají první otužilci. Je ale pravdou, že na konci dubna dochází k páření. Tedy pranostika není stoprocentní, nicméně nemůžeme ji prohlásit za čistý blaf.
Medardova kápě, čtyřicet dní kape
Další velice rozšířená pranostika je bezesporu „Medardova kápě, čtyřicet dní kape“. Tato pranostika, která by měla začínat 8. června, se minimálně v tento rok 2021 vyplnila do slova a do písmene. Náhoda, anebo je dané „pravidlo“ pravdivé?
S příchodem jara a nástupem léta se začíná oteplovat, prohřívá se pevnina, tlak vzduchu se snižuje, nicméně nad pevninou se zvyšuje. Tato nerovnováha se postupně začíná vyrovnávat s vpádem čím dál chladnějšího a vlhčího vzduchu od moře. Medardova kápě jistě může platit, a berme ji tedy jako relativně pravdivou, stoprocentní ovšem není.
Svatá Anna, chladna z rána
Do třetice všeho dobrého se podíváme na jednu ryze prázdninovou pranostiku, a tou je „Svatá Anna, chladna z rána“. Tato pranostika by se mohla jeviti jako naprostá blbost a klam, přece jak, uprostřed léta chladná rána… Ale pozor, vážení, s letním slunovratem se prodlužují noci. A s tím přichází jejich ochlazování, nicméně ve dne zůstává teplo. Opět zde existují výjimky, o této pranostice ale můžeme říci, že patří k těm nejvíce pravdivým, a opravdu se od 26. července můžeme připravit na studenější nocování, pokud vyrážíme někam na čundr.
Doufáme, že jsme vás alespoň částečně obohatili o vědomosti spojené s pranostikami a zároveň poučil, že pranostika nerovná se automaticky blafu či nějaké babské pověře. Přistupujme k pranostikám s heslem „důvěřuj, ale prověřuj“ a dejme důraz hlavně na to prověřuj.