ČR a svět Klára Zažímalová

Znáte význam červencových státních svátků?

Ve zkratce

Červencové státní svátky připadají na prázdniny, a tak někteří žáci a studenti ani nepostřehnou, že se tyto významné dny odehrají. Jako hrdí Češi bychom ale měli znát pozadí jejich slavení. Pojďme si ho připomenout.

ská státní vlajka musí v den státního svátku povinně vlát na budovách úřadů a institucí (foto: Deník.cz)

V České republice, v měsíci červenci, slavíme 2 státní svátky. První z nich je 5. 7. a druhý hned následující den. Státní svátek 5. 7. připomíná symbolické výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, a to v roce 863. Tento den není státním svátkem jen v Česku, ale také na Slovensku. Slovanské pravoslavné církve mají vlastní den oslavy svatých Cyrila a Metoděje, a to 11. května – podle pravoslavného kalendáře.

Státní svátek 6.7. připomíná upálení kněze a reformátora mistra Jana Husa během kostnického koncilu. Mistr Jan Hus byl římskokatolickým knězem, náboženským myslitelem, vysokoškolským pedagogem, reformátorem a kazatelem. Ve svých náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev.

Katolická církev ho za jeho práce a názory označila za kacíře. Král Zikmund Lucemburský Husovi zaručil bezpečný příchod na kostnický koncil, kde byl odsouzen jako kacíř. Následně byl vydán světské moci a dne 6. 7. byl upálen na hranici, když odmítl odvolat své učení.

Pro Církev československou husitskou je výročí jeho smrti prakticky největším svátkem. Mistr Jan Hus začal být v 19. století díky národnímu obrození vnímán jako jedna z největších postav českých dějin. Jako státní svátek bylo výročí upálení Jana Husa vyhlášeno až v roce 1990.

Tak co? Prozradili jsme vám něco nového? Nebo jste si jen zopakovali některou z dějepisných hodin?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *