Dorota Adamová Knihy

Využijte letní pohody a pusťte se do čtení!

Ve zkratce

Letní prázdniny, dostatek času, pohoda u vody… Začíná období, které přímo vybízí k tomu, abychom se začetli do knížky. Ale jakou četbu vybrat? Redaktorka Zpravodaje a vášnivá čtenářka vám prozradí své tipy!

Letní večery přímo vybízí k četbě… (foto: Unplash.com)

V létě máme spoustu volného času. A tím pádem i hodně prostoru na čtení. Jenže jaké knížky číst? A co nečíst?

Léto je skvělé z mnoha důvodů. Máme prostor dělat věci, na které nemáme přes školní rok moc času. Já, jako velký nadšenec do knížek, se těším, až volné chvilky využiji k četbě. Proto vám dnes povím, co číst i nečíst v létě, a dám vám i konkrétní tipy na knihy. Samozřejmě je to můj subjektivní názor a každému se líbí něco jiného, ale třeba se tímto článkem někdo inspiruje.

Čemu se vyhnout?

Začněme tím, co nečíst. Myslím, že nevhodnou letní četbou jsou knihy o závažných tématech. I když mohou být skvěle napsané a mít poutavý děj, nemyslím si, že se knížky třeba z doby 2. světové války hodí na čtení v létě.

Já osobně čtu takové knihy ráda. Třeba Tatér z Osvětimi od Heather Morrisové, Zlodějka knih od Markuse Zusaka či český román Hana od Aleny Mornštajnové jsou skvělými knihami. Ale vyhnula bych se jim v létě, protože ho mám spojené s odpočinkem a bezstarostností. A tyhle knihy mě častokrát přivedly k velmi tíživému pocitu, někdy až k slzám.

Sáhněte po knize, kterou máte spojenou s létem

A co teda v létě číst? Já osobně nejraději čtu knížky, které mám s létem jakkoliv spojené. Pro mě je to třeba série knih o Harrym Potterovi od J. K. Rowlingové, kterou čtu skoro každý rok právě o prázdninách. Nebo třeba Robinson Crusoe od Daniela Defoea. Ani mi nevadí, že je čtu znovu. K dobrým knihám se totiž vždy moc ráda vracím.

Určitě doporučuji knihy, které se v létě odehrávají. Mými oblíbenými knihami na léto jsou i romantické romány. I když mi chvíli trvalo, než jsem si tento žánr oblíbila, teď po nich ráda sáhnu, když chci něco oddychového. A romance hned neznamená nějaké „harlequinky“, je spousta odlišných autorů a v tomto žánru, stejně jako v jiných, si každý najde svůj šálek kávy. Velmi se mi líbila kniha Dám ti slunce od Jandy Nelsonové nebo Strmý pád od Bianci Iosivoni. A tohle léto se chystám číst Dej mi své jméno od André Acimana. Také se domnívám, že skvělé jsou tlusté knihy. Samozřejmě kvůli tomu, že jsou dlouhé a většinou je nepřečtete za jedno odpoledne. Je to třeba série Píseň ledu a ohně od George R. R. Martina. Ale hlavně čtěte to, co vás nejvíce baví. Ať už to jsou fantasy, sci-fi, hororové či historické nebo třeba cestopisné knihy. Čtení by totiž měla být činnost, která vás baví, a ne věc, do které se musíte nutit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *