Undergroundové okénko: Co byste měli o undergroundu určitě vědět
Ve zkratce
Tak jako secesní vstupy pařížského metra lákají k sestupu do podzemí, tak i undergroundové okénko je branou do světa českého undergroundu. V úvodním článku se dozvíte, co je underground a jaký měl vliv na politický vývoj v naší zemi.
Underground je označení pro skupiny, které se neoficiálně, občas i ilegálně schází jako odpor proti režimu. V sedmdesátých letech v Československu, během komunismu, probíhala taková shromáždění, která vedla například k sepsání Charty 77.
Zapojily se všem známé osobnosti
Do undergroundového hnutí bylo zapojeno i několik známých osob, jako je bývalý prezident Václav Havel, spisovatel Bohumil Hrabal (určitě znáte třeba jeho Ostře sledované vlaky) nebo básník a manažer Plastic People of the Universe – Ivan Martin Jirous, který byl i zakladatelem českého undergroundu.
Tajné časopisy i schůze byly pro odvážlivce
Tajně vznikaly časopisy, například Vokno a Revolver Revue. Probíhaly rovněž tajné schůze, při kterých se sledovala amatérská divadelní představení či soukromé koncerty. Kultura byla v té době dost cenzurovaná, ale pokud se našli nějací odvážlivci, navštěvovali tyto akce i za předpokladu, že pokud je někdo chytí, je dost možné, že se dostanou do vězení.
Jaký názor si na takovou skupinu utvořit?
Můžeme říkat, že je to skupina bez špetky respektu či slušného vychování pořádající divoké a nebezpečné večírky, ale pro naši společnost toho udělali hodně. Neustoupili a neemigrovali daleko do ciziny, ale bojovali za svobodu, kterou jsme nakonec po několika letech komunistického režimu dostali. A za to jim můžeme být vděční.
Souhlasíte? Nebo ne? Podělte se o svůj názor v komentářích pod článkem!