Co se děje ČR a svět Denisa Nováková Tereza Marešová

Bratrovražda, nebo omyl?

Ve zkratce

28. září nebylo jen dnem volna. V tento významný termín slavíme Den české státnosti a svátek sv. Václava, patrona Čech a Moravy. Pojďme při té příležitosti nahlédnout do historie a podívat se na známou bratrovraždu z více pohledů.

foto: Tereza Marešová

Je to 1085 let od asi nejznámější bratrovraždy v Česku, kdy bylo hlavnímu patronovi naší země jméno a město Boleslav osudné.

Jak to nejspíš bylo?

Ale bylo to všechno plánované? Asi už je nám všem známé, že ráno 28. září se Václav vydal do kostela, a když se u vrat setkal se svým bratrem, poděkoval mu za pohostinnost. Boleslav ho pak se slovy, že teď mu poslouží lépe, udeřil mečem do hlavy. Václav se ubránil, pronesl: „Bůh ti odpusť, bratře.“ Doběhl k chrámovým dveřím, jenže ty byly úmyslně zamčeny. Boleslav a jeho družina tedy poté zabili Václava.

Pravda je možná jinde

Ale to možná není pravda! Existuje tvrzení, které předpokládá, že sice došlo k hádce mezi bratry, ale smrt knížete byla neplánovaná. Boleslavova družina se domnívala, že Václav útočí na svého bratra, a zabili ho. Bohužel, dnes už se asi nedozvíme, proč Václav doopravdy zemřel.