ČR a svět Dorota Adamová Nezařazené

1. prosinec 1955 – začátek konce rasové segregace v Americe

Ve zkratce

Příběh Rosy Parksové u nás není moc známý. A přitom je velmi důležitý pro americkou historii. Proto si pojďme přiblížit, co se vlastně stalo.

foto: History.com

Segregace v USA

Už od roku 1900 v mnoha městech Ameriky platily vyhlášky o rasové segregaci. Například černé a bílé děti chodily do oddělených škol. Bílé děti se mohly vozit autobusem, zato černé musely všude chodit pěšky. Parksová řekla: „Autobus jsem měla spojený s prvním momentem, kdy jsem pochopila, že existuje černý a bílý svět.“ Existovala pravidla, která se týkala návštěv kin, restaurací a městské hromadné dopravy. A bylo toho víc – škola, kam Rosa chodila, byla podpálena a v jejím sousedství řádil Ku Klux Klan.

Události dne 1. prosince 1955

Rosa Parksová, tichá žena, která se narodila 4. února 1913 v Tuskegee, odmítla 1. prosince 1955 ve městě Montgomery uvolnit místo v autobuse pro bílého pasažéra. Protože přední sedadla v autobusech byla vyhrazena pro bělochy, museli občané jiné barvy pleti sedět vzadu. Ale když byla přední část zaplněna, museli Afroameričané uvolňovat místa. A přesně to Rosa Parksová neudělala. Už odmala cítila nerovnoprávnost a diskriminaci Afroameričanů. Chtěla dát najevo, že neschvaluje způsob, jakým se s ní zachází. Hned byla přivolána policie a Rosu zatkli. O pár dní později dostala pokutu 14 dolarů za porušení vyhlášky, výtržnictví a soudní výlohy.

Bojkot

5. prosince, kdy byla Parksová shledána vinnou, se po celém městě objevily letáky, které nabádaly lidi, aby nejezdili městskou hromadnou dopravou. Tohoto bojkotu se zúčastnilo přes čtyřicet tisíc afroamerických občanů. Chodili pouze pěšky nebo jezdili černošskými taxíky, kde si taxikáři účtovali pouze 10 centů, což byla cena za autobusovou jízdenku. Jedním z podněcovatelů bojkotu byl Martin Luther King. Lidé vydrželi tento bojkot 381 dní. Skončil v červenci 1956, kdy obvodní soud shledal segregační zákony neústavními. Poté byla rasová segregace posílena, protože zástupci Montgomery se chtěli odvolat. To se jim ale nepovedlo a 13. listopadu 1956 soud prohlásil segregaci za ilegální. 20. prosince nabylo toto rozhodnutí právní moci.

Zbytek života Rosy Parksové

Přestože tato statečná žena pomohla ke konci rasové segregace, její život po roce 1955 nebyl jednoduchý. Oba s manželem ztratili práci a dostávali výhružky smrtí. Proto se také přestěhovali. Během života dostala mnoho ocenění – například cenu Martina Luthera Kinga Jr. či prezidentskou medaili svobody od Billa Clintona. Zemřela v roce 2005 v Detroitu.

Komentář k “1. prosinec 1955 – začátek konce rasové segregace v Americe
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *