Adéla Lupačová ČR a svět Všehochuť

Jak vlastně vznikl adventní kalendář?

Ve zkratce

Adventní kalendáře se pro mnoho z nás staly tradičním symbolem čekání na příchod Ježíška. Díky nim na nás dvacet čtyři prosincových dnů čeká malé překvapení. Pokud vás zajímá, jak se tato původně německá tradice vyvíjela a jak od malování čárek křídou na dveře přešla do papírové podoby plné čokolády, jste na správném místě.

foto: Parenta.com

Adventní kalendář, jak ho známe dnes

Adventní kalendář je zvláštní typ kalendáře, který je spojený s křesťanskými Vánocemi a dobou adventu.  Tyto kalendáře nezahrnují období celých čtyř adventních týdnů, slouží totiž k odpočítávání dnů od začátku prosince do Štědrého dne. Dnes je velmi rozšířená jeho papírová verze, v níž se nachází 24 otevíracích políček, která bývají často naplněná čokoládou různých tvarů. Existují i verze, ve kterých jsou sladkosti nahrazeny hračkami, kosmetikou, čaji, nebo dokonce pamlsky pro naše domácí mazlíčky. Dále známe také verze elektronické či virtuální. Nějací lidé pak preferují ručně vyrobený kalendář. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Historie myšlenky

Dnes už jsou adventní kalendáře neodmyslitelnou součástí čekání na Ježíška, a to hlavně u dětí. Jakým způsobem tento nápad vůbec vznikl? Tradice počítání dnů do Vánoc sahá až do poloviny 19. století, kdy němečtí protestanti za každý uplynulý prosincový den až do Vánoc malovali křídou na dveře značku nebo zapalovali svíčku. Na to se používaly i tzv. adventní svícny, které obsahovaly svíčku pro každý z 24 dnů do Vánoc.  Nyní známe jeho obdobu v podobě adventního věnce.

Jak ale vznikly samotné adventní kalendáře?

Ještě předtím, než začaly vypadat kalendáře tak, jak je známe dnes, bývaly přímo uměleckými díly.  První známý ručně vyrobený kalendář se na světě objevil již v roce 1851. Z roku 1908 pochází první tištěný kalendář. Tenkrát ho vyrobil nápaditý mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu. Nechal se inspirovat nápadem jeho matky, která pro něj, ještě když byl malý kluk, vyrobila adventní kalendář s 24 malými bonbóny nalepenými na kartonu. Jelikož byl Lang spolumajitelem tiskárny v Mnichově, nechal vyrobit malé barevné obrázky, které se daly každý den v prosinci nalepit na karton. To byl první tištěný kalendář, i když ještě neměl otevírací okénka.           

foto: The Guardian

Vylepšení a rozšíření kalendářů

Na počátku dvacátých let Lang tento nedostatek napravil a vyrobil první adventní kalendář s otevíracími okénky. Na kalendářích, jež následovaly, byly zobrazené liturgické výjevy z Bible a vypadaly jako části měst nebo vesnic. Vyráběly se v malých dílnách z tvrdého papíru a v jejich okénkách, jež byla důmyslně schovaná, se nacházely skryté obrázky. V této době se také začaly vyrábět náboženské adventní kalendáře, ve kterých se za dvířky místo obrázků nacházely biblické verše.

Kalendáře za 2. světové války a po ní

Popularita adventních kalendářů se začala šířit po celém světě, Lang ale musel svoji firmu ve třicátých letech zavřít. Do té doby však vyrobil okolo třiceti různých kalendářních návrhů. Celosvětový úspěch této německé tradice bohužel přerušila druhá světová válka. Karton byl na příděl, a tak bylo zakázáno kalendáře vyrábět. Místo toho nacisté zhotovili vlastní verzi předvánočního kalendáře, která vypadala spíš jako brožura a obsahovala obrázky tanků nebo nacistických symbolů.

Po konci války ale opět přišel rozmach kalendářů. První tištěný kousek po válce vytiskl v roce 1946 Richard Sellmer a nesl název „Malé městečko“. Adventní kalendáře, které byly naplněné čokoládou, byly k dispozici již v roce 1958. Brzy nato se začaly objevovat na pultech většiny evropských zemí a zanedlouho si každá země vytvořila jejich vlastní pozměněnou variantu.

A co vy, čtenáři Zpravodaje? Zdobí vaši domácnost adventní kalendář?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *