Mír během Vánoc
Ve zkratce
Blíží se Vánoce, svátky klidu, pokoje a míru. Tato slova moc nesouzní s obdobím války. A tak se pojďme podívat na událost, která nás nejspíš překvapí. Příběh vánočního příměří, kdy se vojáci na západní frontě rozhodli spolu hrát fotbal a dávat si dárky.
První světová válka
Velká válka začala 28. července 1914. Záminkou se stal atentát na Františka Ferdinanda d´Este, korunního prince rakousko-uherského trůnu, který se velmi přátelil s německým císařem Vilémem II. V Sarajevu, hlavním městě Bosny a Hercegoviny, byl 26. června 1914 Ferdinand d´Este zastřelen Gavrilo Principem, Srbem žijícím v Bosně. Atentát vzalo Rakousko-Uhersko jako akt nepřátelství a vyhlásilo válku Srbsku, načež díky souboru různých aliančních smluv tato akce vyvolala řetězovou reakci.
Západní fronta
Na západní frontě se od léta tvrdě bojovalo. Němci si mysleli, že válka bude rychle vyhraná a že do zimy bude Paříž jejich. Válka, zpočátku postavená na rychlém postupu vojsk s minimálním využíváním zákopů, se proměnila na podzim roku 1914 do čistě zákopové války. Každý postup, byť jen o pár kilometrů, znamenal spoustu mrtvých. Vojáci tím pádem čím dál víc potřebovali odpočinek.
Zima 1914
Většina vojáků byla vysílena. Padla na ně únava z neustálých bojů a byli silně demotivováni náhlým zastavením fronty a neschopností se protlačit dál.
Blížily se Vánoce. Svátky klidu, míru a lásky. I vojáci tento čas vnímali.
Na Vánoce byl z německých zákopů slyšet zpěv koled. Poté se přidali i Britové a Francouzi se svou verzí koledy Tichá noc. Nikdo nechtěl věřit tomu, že lidskost v tuto chvíli zvítězila nad zbytečným válčením. Vojáci se rozhodli složit zbraně a raději si dávali dárky, zpívali spolu a hráli fotbal. Tento moment byl pro zúčastněné tak silný, že už pak dál nechtěli bojovat. Odmítali střílet po svých nově získaných přátelích. Odmítali vůbec vést zbytečnou válku. Zašlo to až tak daleko, že spousta německých jednotek musela být převelena na východ.
Podobné situace nastaly i na Velikonoce, nebyly už ovšem takového rázu jako vánoční akce. Další roky se už nic podobného neopakovalo. Bohužel ani v dalších válkách.