Co se děje ČR a svět Marie Pykalová Škola Všehochuť

Novoroční předsevzetí. Jaké cíle si stanovili naši žáci a učitelé?

Ve zkratce

Nový rok, nový začátek. Máme za sebou první měsíc v roce 2022. Kdy jindy si dát předsevzetí? Dávají si novoroční předsevzetí naši spolužáci a učitelé? Jaká jsou a jak se jim je daří plnit? Výsledky průzkumu vám to prozradí.

foto: Ženy s.r.o.

Spousta z nás si na začátku nového roku dává předsevzetí. Jde o parádní příležitost něco ve svém životě změnit, nechat vše nepříjemné v roce minulém a začít ten nový s čistým štítem. Zeptali jsme se našich učitelů a spolužáků, jaké mají zkušenosti s novoročními předsevzetími. Následující řádky vám představí souhrn z dotazníkového šetření, kterého se zúčastnilo 16 respondentů.

Dávám si pravidelně novoroční předsevzetí?

Asi třetina dotazovaných si předsevzetí dává – někdo pravidelně, někdo letos poprvé. Zbylé dvě třetiny si je nedávají.


Jaký mám názor na předsevzetí?

Mezi nejčastější odpovědi patřilo, že „novoroční sliby“ nejsou nezbytné. Některé lidi motivují, ale zároveň jim přidělávají starosti. Asi třetině pomáhají a pětinu pak zbytečně stresují.

„Nemyslím si, že by měla nějaký smysl. Pokud chce člověk něco změnit, může to udělat kdykoli. Nemělo by to být závislé na nějaké povinnosti, kterou si sám uloží.“

Daří se mi předsevzetí plnit?

Většina těch, kteří si předsevzetí dávají, z nich do dalšího roku splní pouze část. Najdou se i tací, kteří dokáží dotáhnout do cíle všechna. Další sice bravurně začnou, ale po pár dnech se zase vrátí do starých, pevně zajetých, kolejí.


Čeho se má předsevzetí nejčastěji týkají?

Jednoznačně zde vítězí předsevzetí týkající se životního stylu. Remízu sdílejí ta, co souvisejí se školou a s mezilidskými vztahy. Našly se i originálnější odpovědi – například pokračovat v četbě klasické literatury i po maturitě nebo pravidelně doplňovat zápisy uplynulých dní.

foto: Kondice.cz

Jaká jsou moje největší předsevzetí pro rok 2022?

Odpovědi na tuto otázku se velmi lišily. Mezi ty školní patřilo například: odmaturovat, dostat se na vysokou školu nebo se více snažit v některých předmětech i ve škole celkově. Z mezilidských vztahů můžeme zmínit: být hodný na sourozence, rodiče či přátele a ukázat jim tak, že je máme rádi, nebo urovnat některé vztahy. A ta z oblasti životního stylu: více a kvalitněji spát, tolik se nestresovat, pracovat na své povaze a pečovat o sebe.


Která předsevzetí bych doporučil/a ostatním?

Častou odpovědí bylo více se věnovat přátelům, rodině a lidem, na kterých nám záleží. Více se hýbat, méně se stresovat a trávit méně času před displeji. Také bychom měli vymezit více času na to, co nás baví a naplňuje. Zaměřit se na své chování a jeho dopady. Nebát se změn a učinit to, o čem sníme.

O tom, jaká předsevzetí však budeme mít, bychom si měli vždy rozhodnout sami.

Co mi pomáhá předsevzetí splnit?

Největším pomocníkem při plnění novoročních předsevzetí je silná vůle, cílevědomost, motivace a vidina zdárného cíle a dobrého pocitu po jeho dosažení.

Co bych na téma předsevzetí rád/a poznamenal/a?

„Hlavně se nezhroutit z neúspěchu. Pokud se mi nepodaří nějaké předsevzetí splnit, nic se neděje, povede se mi třeba příští rok.“

„Mít alespoň stejně těch, která mě nebaví, jako těch, která mě baví.“

„Novoroční předsevzetí si nedávám, ale zlepšovat se chci stále. A k tomu předsevzetí potřebuji!“

„Je to úžasná příležitost splnit si své sny.“

„Zhubnout by nemělo být předsevzetí.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *