Anna Veselá ČR a svět Hudba Nezařazené

Miro Žbirka – legenda československé hudební scény

Ve zkratce

Nedávno jsme přišli o další hudební legendu. Slovenský hudebník Miroslav Žbirka zemřel po těžkém boji se zápalem plic ve věku 69 let. Pojďme si připomenout jeho nezapomenutelnou kariéru.

foto: Novinky.cz

Ve středu 10. listopadu zemřel slovenský zpěvák a skladatel Miroslav Žbirka, občas také přezdívaný Miro či Meky. Svých posledních několik dnů strávil v nemocnici s opakovaným zápalem plic, který ho nakonec přemohl, a zesnul ve věku šedesáti devíti let.

Pocházel z bilingvní rodiny, jeho matka byla Britka, zatímco otec Slovák. Od malička byl rodiči veden k hudbě a starší bratři ho seznamovali s moderní hudební scénou. V patnácti letech založil s přáteli skupinu Modus, kterou ovšem později opustil, a dál se věnoval své sólové dráze. Byl velkým příznivcem skupiny The Beatles a roku 2004 se mu díky bývalému prezidentovi Václavu Havlovi podařilo s Paulem McCartneym setkat.

Za svůj život vydal několik úspěšných skladeb a stal se velmi oceňovaným zpěvákem zejména na území Československa. Jeho smrt zanechala především jeho slovenské posluchače naprosto nepřipravené a zničené.

Pojďme si připomenout střípky z jeho tvorby. Za poslech rozhodně stojí třeba písničky Úsmev, Balada o poľných vtákoch nebo Čo bolí, to prebolí – hity, které jsou často zařazované v kategoriích „top výběru“. Krásné jsou ale i další, někdy ne tolik proslavené, písně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *