Marie Pykalová Nezařazené Škola

První dojmy z naší školy

Nový školní rok už je v plném proudu a máme za sebou první čtvrtletí. Pro většinu z nás to není nic zvláštního, přece jsme tu školní rok už několikrát zahájili. Ale co na nové prostředí říkají nováčci, splnila škola jejich očekávání a jsou tu spokojení? Žáci primy, 1. A a 1. AS vyplňovali dotazník o naší škole. Pojďme se podívat, jak si škola v jejich očích vede, a třeba i zavzpomínat, jak tady někteří z nás začínali.

Foto: Ivana Holcová

Výběr školy

Všichni víme, co samotnému začátku chození na novou školu předchází. Ano, je to její výběr. Podle čeho vybírali dotazovaní? Primáni toužili hlavně po nových vědomostech, někteří chtěli jen změnit prostředí a většina se těšila na nový kolektiv. V některých případech jim prošlápli cestu na gymnázium i starší sourozenci. U 1. A a 1. AS bývalo hlavním důvodem povětšinou více času na rozmyšlenou, lepší možnosti v pokračování ve studiích a na vysokých školách či předměty, co se na naší škole učí. Pro nováčky bylo při jejich výběru často klíčové i to, že je naše škola blízko jejich domovům a že mohou využívat dobré spoje. V mnoha případech za rozhodnutím stály i recenze a doporučení od přátel či známých.

Líbí se přístup, vybavení i školní jídelna

Na jednoduchou otázku, jestli se studentům na nové škole líbí, k našemu velkému potěšení nikdo nezvolil „ne“. Studenti často oblíbenost školy argumentovali kvalitní výukou, pohodovým přístupem učitelů a dobrým kolektivem, občas se mezi odpověďmi vyskytla i školní jídelna.

Ve formátu Google recenzí by průměrné hodnocení zařízení školy vyšlo na 4,29 hvězdiček z 5. To lze považovat za velice dobrý výsledek, i když stále ještě můžeme něco zlepšovat. Hodnocení kolektivu na tom bylo lépe než hodnocení zařízení školy – začínající studenti své třídní kolektivy považují za velmi dobré. Celkový dojem ze školy ohodnotili studenti 4,43 hvězdičkami z 5, to je znovu velice potěšující číslo a může nás těšit, že na většinu studentů nová škola působí dobrým dojmem.

foto: Ivana Holcová

Spolužáci, učitelé a celková atmosféra školy si vedou skvěle

A co mají noví žáci na škole nejraději? Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastějšími odpověďmi byli spolužáci, kolektiv a přestávky. Hned za nimi chování učitelů, atmosféra či prostředí, ve kterém se škola nachází. Pozitivní je prý pestrost předmětů i vyučování, hodní zaměstnanci školy a celkově milý přístup. Někdo má nejraději svou třídní učitelku, jiný zase zvířátka v učebně biologie.

Našly se i nedostatky

Nemalujme to tu však pouze narůžovo, nikdy nic nemůže být zcela ideální a bezproblémové… Našli žáci i něco, co se jim nelíbí? Odpověď zní ano, někomu se nelíbí množství písemek a testy z různých předmětů, dalším zase krátké přestávky či občas přetížené Wi-Fi připojení. Většina nováčků si také musela osvojit umístění jednotlivých tříd. Další žáci i přes to, že doteď nic negativního nenašli, tuší, že se časem najde něco, co se jim úplně líbit nebude…

My ostatní jim určitě přejeme, aby toho bylo co nejméně a aby si pobyt ve škole užili co nejvíce. Hodně štěstí a mnoho úspěchů!