ČR a svět Petr Šabata Škola

Vánoce stokrát jinak aneb Naše vlastní krásné svátky

Ve zkratce

Možná už jste někdy přemýšleli nad tím, jak asi vypadají Vánoce v rodinách spolužáků a učitelů. Jaké mají rádi cukroví? Jdou po večeři všichni třeba na půlnoční mši? Pojďme si přiblížit vánoční atmosféru v různých domácnostech a přečíst, jaké tradice a zvyky dodržují.

foto: Ivana Holcová

Hudba patří k Vánocům…

Snad každý si rád o vánočním večeru pustí svůj oblíbený kousek, ať už koledu, nebo nějakou moderní vánoční hudbu. Z naší ankety vyplývá, že u dotazované skupiny lidí hrají častěji koledy, ale např. Tři oříšky v podání Ivety Bartošové zahřejí u srdce také značnou část respondentů.

Další otázka z oblasti hudby se ptala na to, jestli mezi dotazovanými vítězí „živé“ vánoční koncerty, nebo je raději sledují v televizi.

Nejvíce zúčastněných odpovědělo, že vánoční koncerty nejsou jejich šálkem kávy, ale našli se i tací, kteří chodí i sledují. Asi jedna desetina sleduje pouze charitativní koncerty. Živé koncerty navštěvuje přibližně jedna šestina dotazovaných.

Co dobrého na zpestření svátků a na štědrovečerní večeři?

Je vidět, že tradice se na naší škole asi opravdu dodržují, protože drtivá většina dotazovaných odpověděla, že se na jejich štědrovečerní tabuli podává kapří řízek a většinou rybí, hrachová nebo čočková polévka. Samozřejmě, že se najdou i takové rodiny, kde ryby nejsou zrovna oblíbené, proto se připravují také kuřecí řízky a třeba vývar.

Co se týče cukroví, dotazovaní nejčastěji pečou sedm až deset druhů. Někdo si užívá Vánoc bez stání u trouby, někdo právě naopak peče tolik, aby zbylo až na Nový rok. Nejčastěji se objevuje linecké cukroví, perníčky, vanilkové rohlíčky, vosí hnízda a ořechové kraple. Slyšeli jste někdy o sladkém písku? I ten v odpovědích zazněl.

Stromeček nesmí chybět v žádné domácnosti.

Jistě mi dáte za pravdu, že bez krásně nazdobeného stromečku by nebyly Vánoce. Je jednoznačné, že lidé z naší školy mají nejčastěji doma jedličku, která zabrala první místo. Na druhém místě byl označen tradiční smrk a třetí místo patří borovici. Plastový stromeček byl označen pouze jednou. Někdo si dokonce chodí pro svůj stromeček do vlastního lesa.

Dále jsme se ptali, zda dotazovaní pomáhají Ježíškovi stromeček zdobit, nebo ho Ježíšek zdobí sám. Ve většině rodin se pomáhá, ale samozřejmě tam, kde jsou malé děti, nazdobený stromeček nosí Ježíšek, a to buď v noci z 23. na 24., nebo až na Štědrý den večer.

Ježíškova pošta na telčském náměstí (foto: Ivana Holcová)

Míváte Vánoce ve stylu?

Každý si rozhodně udělá vánoce podle svého vkusu tak, aby se mu líbily. Nejčastěji se objevovala zlatá, stříbrná, modrá nebo přírodní (dřevěné ozdoby, keramika). V tomto směru se kreativitě rozhodně meze nekladou, někdo si dokonce vyrábí vlastní ozdoby, jako jsou třeba sušené plátky pomerančů, perníčky, tvarované drátky zdobené korálky a podobně.

Raději kupujete, nebo dostáváte dárky? A máte nakoupeno radši předem, nebo sháníte vše na poslední chvíli?

Zjistili jsme, že u nás ve škole jsou samí štědří lidé, kteří rádi obdarují své blízké a s nadšením sledují radost druhých. Samozřejmě je jasné, že každý rád dostane dárek od někoho blízkého, i když třeba drobnost. I ta potěší.

Drtivá většina lidí shání dárky raději předem, zároveň ale část respondentů nakupuje jedině na poslední chvíli.

Dva dotazovaní koupí dárek klidně i během roku, když vidí nějakou věc, která by mohla potěšit jejich blízké.

Pro mnohé mají vánoční dárky takové důležité poslání – jsou nositeli hezkých vzpomínek. Vždy, když si je vezmete do ruky, si můžete vzpomenout na toho člověka, od kterého jste danou věc dostali. Nebo si vzpomenete na ten příjemný pocit obdarování.

Máte nějakou extra vánoční tradici, která se jen tak nevidí?

Tohle je znění naší poslední otázky, na jejíž odpovědi jsme se velmi těšili. Mile nás překvapilo, že se jich sešlo docela hodně. A rádi bychom se s vámi o některé z nich podělili.

„Chodíme ráno na Štědrý den pro betlémské světlo.“

„Ano, většinu Štědrého dne strávíme s kamarády a jejich rodinami v lese na procházce. Navzájem si ochutnáme cukroví, opékáme špekáčky, sáňkujeme, zdobíme stromeček pro zvířátka (takže zlaté prasátko jsme ještě neviděli).“ 🙂

„Na Štědrý večer chodíme ven zapálit prskavky a vyhlížíme přitom Ježíška.“

„Když jsem ještě žila u svých rodičů, po štědrovečerní večeři jsme vyběhli na dvůr a proběhli se bosí ve sněhu (pokud byl). 🙂

„Před štědrovečerní večeří si čteme vánoční příběh z bible a po večeři zpíváme Narodil se Kristus Pán u starého rodinného betléma, který dělala moje babička.“

„Jíst cukroví tak, aby to nevidělo zlaté prasátko.“

Každé vánoce jsou něčím výjimečné… Požehnané vánoční svátky a šťastný nový rok.

Komentář k “Vánoce stokrát jinak aneb Naše vlastní krásné svátky
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *