ČR a svět Marie Pykalová

Nejzvláštnější vánoční tradice

Ve zkratce

Vánoce už ťukají na dveře. Svátky klidu a pohody, jež tak dobře známe. Nakoukněme do neprobádaných vod zvláštních zvyků a tradic z různých koutů světa, nad kterými nám bude možná zůstávat rozum stát.

Státní vlajky na vánočním stromečku? V některých částech světa zcela běžná tradice (foto: Alamy.com)

Když se řekne slovo Vánoce, spoustě z nás se pravděpodobně vybaví stromeček, kapří řízek, koledy, cukroví, sníh, dárečky, svíčky a světýlka. A hlavně rodinná pohoda, která po předvánočním spěchu a shonu přece jen na pár dní zavítá do každé domácnosti.

Klid by Vánoce měly znamenat všude… Jak se ale různí vánoční zvyky v jiných koutech světa? Naše oslavy Vánoc a tradice s nimi spojené máme už natolik zažité, že nad těmi z jiných kultur budeme možná jen nevěřícně kroutit hlavou. Podíváme se proto na ty nejzajímavější, a někdy až bizarní zvyky z cizích zemí.

Zběsilý úklid, nebo opak?

Mnoho lidí se před Vánocemi strachuje, aby bylo vše krásně uklizené a na svém místě. Často se stává, že právě úklid je příčinou předvánočního stresu. To ale neplatí u Dánů, ti si nepořádek spíš přidělávají. Rozbíjejí porcelán přede dveřmi svých přátel. Čím více střepů se před jejich dveřmi objeví, tím budou šťastnější, jelikož střepy znamenají štěstí.

Pravým opakem je Guatemala, tam berou vánoční úklid velmi důkladně. Rodiny vynosí staré harampádí před svá obydlí a zapálí je, aby takzvaně „upálili démony“. V Norsku musí poschovávat všechna košťata, jinak by je navštívily čarodějnice, jež vylézají o vánoční noci, a odletěly by na nich.

Adventní kalendář

V Katalánsku funguje „obrácený adventní kalendář“. Místní děti v době adventu vykrmují své nazdobené polínko, které jim na konci adventu jejich sladkosti vrátí.

Dekorace

Jakmile máme uklizeno, samozřejmě ještě musíme vše vyzdobit. V Austrálii se například předhánějí v počtu vánočních přání, která si vyvěšují v domácnostech. V Norsku si rádi ozdobí svůj domov národními vlajkami. Zatímco my se snažíme před Vánoci uklidit všechny pavučiny, na Ukrajině si jimi zdobí stromečky a okna. To vše se děje kvůli příběhu o chudé vdově, jejíž děti plakaly, jelikož si nemohly ozdobit svůj vánoční stromeček. Pavoučci to uslyšeli a přišli svými sítěmi dětem stromek nazdobit. V ranním světle se kapky na pavučinách třpytily a vypadaly jako perličky.

Španělsko a vánoční loterie

Hodně z nás před štědrovečerní večeří dává pod talíře šupinky, mají přinést bohatství v dalším roce. Ve Španělsku k Vánocům neodmyslitelně patří vánoční loterie, na kterou si vsadí snad úplně každý. Mezi lidi jsou v této době rozdělovány obrovské sumy peněz, šťastlivci si proto na své bohatství přijdou zcela určitě.

A co bude dobrého?

Štědrovečerní večeře pro nás tradičně znamená řízek, ať už ten kapří, či jakýkoli jiný. V Argentině byste ale hledali podobný pokrm marně, mezi oblíbené chody tady totiž patří třeba paví pečínka. V Japonsku neslaví Vánoce tak jako my, křesťanů je zde kolem jednoho procenta. I tak zde ale mají tradiční jídlo, jež na Vánoce jedí, jedná se o vánoční menu z KFC, na které si řada Japonců musí vystát dlouhé fronty. Určitě jste už slyšeli o typickém britském pudinku, tím si musí jít pro štěstí zamíchat každý člen rodiny. Kiviak – malý ptáček zabalený v tulení kůži a zakopaný pod zemí na několik měsíců – je delikatesa, na kterou se v čase Vánoc těší spousta Gróňanů.

Kdo přináší dárky?

Všichni víme, kdo nosí dárky u nás, přece Ježíšek. V Rusku je to děda Mráz, který však přichází o něco později – až na pravoslavné Vánoce. V Itálii ho nahradí čarodějnice, v Argentině kůň Magi, který přináší dárky do bot připravených hodnými dětmi. Do Sýrie přiveze dárky nejmenší z velbloudů Tří králů, na Havaj Santa Klaus ve vánočním člunu s dobrotami. A do Polynésie dokonce vánoční krab, který klepety rozřeže každého, kdo na něj nevěří. Na Islandu se velmi radují z „měkkých“ dárků, ten, kdo nedostane nic nového na sebe, bude sežrán vánoční kočkou.

Na mši na bruslích

Po štědrovečerní večeři a nadělování dárečků vyrazí ti, co nejsou unavení, na půlnoční mši. Napadlo vás někdy přepravit se tam na kolečkových bruslích? Není překvapivé, že právě nad tímto jste nikdy nepřemýšleli. Ve Venezuele je ale naprosto běžné si na vánoční mši dojet na kolečkových bruslích. Slavnost se však nekoná o půlnoci, nýbrž dopoledne. Hlavní město Caracas už dokonce omezuje provoz dopravy a zavírá silnice, aby se bruslaři v pořádku dopravili do kostelů.

Ať už trávíme Vánoce kdekoli na Zemi, mír, pohoda, klid a rodina je tím nejhlavnějším poselstvím, které chtějí předat. Proto vám za celou redakci přeji krásné Vánoce plné nádherných momentů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *